Radyo TimeRadyo Time

14 ülkeden 100’ü aşkın konuk Yöresel Alanya Yemekleri için bir araya geldi

Mutfak Mirası Alanya ve Alanya Uluslararası Rotary Kulübü işbirliğinde ‘’Yöresel Alanya Mutfağı’’ temalı öğle yemeği düzenlendi. 14 ülkeden 100’ü aşkın konuğun katıldığı yemekte, geleneksel Alanya yemeklerinden oluşturulmuş menüdeki yöresel tatlar, hikayeleri ile birlikte misafirlere aktarıldı.
Bu haber 398 kere okunmuş.02 Mayıs 2019, Perşembe - 14:36

Rotary Kulübü Üyeleri, Mutfak Mirası Alanya ve Avrupa Koordinatörleri ile Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp’in de yer aldığı etkinlikte, Alanya gastronomisine ait birçok lezzet ve kültür bağı, Yeni Alanyalılara tanıtıldı. 

Alanya Uluslararası Rotary Kulübü Dönem Başkanı Leonie Kılıç, “Hepimiz Türk yemeklerini biliyor ve severek yiyoruz, ancak “Hangileri Alanya’nın gerçek yemekleridir” diye sorarsanız eksiklerimiz var. Bu eksiği tamamlamak amacıyla Yeni Alanyalıları ve Rotaryenleri “Alanya Mutfağı’’ ile tanıştırmak istedik. Mutfak Mirası Alanya, özgün yerel yemekleri ve mutfak kültürünü tanıtmak ve onurlandırmak amacıyla çok çalışmaktadır. Yemek ortak noktamız çünkü toplulukları bir araya getiren evrensel bir dil oluşturur. Burada farklı ülkelerden, farklı kültürlerden insanlar Alanya sofrası etrafında bir araya geldi. Tüm misafirlerimize, Alanya Belediyesi’ne ve restoran çalışanlarına teşekkür ederim” dedi.

Avrupa Mutfak Mirası hakkında bilgi vermek üzere kısa bir konuşma yapan Niclas Fjellström, “Bugün Alanya’nın Yöresel Yemekleri, 14 farklı ülkeden insanların aynı masa etrafında topladı. Bir kez daha açıkça görüldüğü üzere, dilimiz, ırkımız, ülkemiz neresi olursa olsun yemeklerin insanları bir araya getirme gücü muazzam. Dolayısıyla Mutfak Mirası Avrupa ve Alanya Ekibi olarak bizler yerli gıdaların ve yöresel yemeklerin hak ettiği değeri görmesi için çalışmaktayız. Yerli ürün kullanımı ve yöresel yemeklere verdiğiniz önemden ötürü sizlere teşekkür ederim” dedi. 

Alanya Koordinatörlerinden Sevda Erdoğmuş ise, “Yöresel yemeklerimizi doğru işletmeler aracılığı ile bilgi kirliliğinden arındırarak tanıtmak en büyük arzumuzdu. 3 yıldır devam eden faaliyetlerimiz neticesinde bizlerle birlikte Alanya Gastronomisine gönül vermiş işletmelerle çok güzel işler başardık. Cevdet Görücü’nün ve ekibinin misafirperverliği ve hazırladığımız lezzetli menü ile sizleri mutfak kültürümüze biraz daha yaklaştırdığımız için mutluyuz. Ancak inanın; daha tadacağınız birçok gizli lezzet bir hazine gibi keşfedilmeyi bekliyor. Bizleri bir araya getiren Leonie Kılıç’a, Cevdet Görücü’ye ve sizlere sonsuz teşekkürler” dedi.

Yemeğin sonunda Rotary Kulübü tarafından Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp’e, Mutfak Mirası Alanya Koordinatörleri Sevda Erdoğmuş’a ve Zeynep Kiriş’e, Avrupa Koordinatörü Niclas Fjellström’e ve Yöresel Alanya Ev Mutfağı Sahibi Cevdet Görücü’ye teşekkür belgeleri verildi.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 3 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki