Radyo TimeRadyo Time

2019 yılı fitre miktarı 23 TL olarak belirlendi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu 2019 yılı sadaka-i fıtır miktarını 23 TL olarak belirledi.
Bu haber 225 kere okunmuş.03 Nisan 2019, Çarşamba - 17:04

Fıtır sadakası (Sadaka-i fıtır) yaratılmış ve Ramazan orucunu tutup iftar etme imkanını elde etmiş olmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen her Müslüman’ın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.

Fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesine katkıda bulunmaktır.

Din İşleri Yüksek Kurulu, 2019 yılı fıtır sadakası miktarını belirlemek üzere toplanmış ve müzakereler sonucunda bu yılki fıtır sadakası (fitre) miktarını 23.00 TL olarak belirlemiştir. Fiyat hesaplanırken, fıtır sadakasının Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınmıştır.

Miktar belirlenirken mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı da göz önünde bulundurulmuştur. 23.00 TL olarak belirlenen fıtır sadakası bu Ramazan’ın başlangıcından 2020 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede geçerli olacaktır.

İlçe Müftüsü Dr. İhsan İlhan, belirlenen bu miktarın, “asgari miktar” olduğunu, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınırın olmadığını, bu konuda ideal olanın, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı ihtiyaç sahiplerine vermesi gerektiğini belirtti. İlhan, ayrıca söz konusu meblağın, gıda gibi ayni olarak verilebileceği gibi para şeklinde de nakdi olarak verilebileceğini belirtti.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 6 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki