Radyo TimeRadyo Time

31 Mart Yerel Seçimlerinde mühür basarken dikkat!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart ‘ta yapılacak yerel seçimde oyların hangi hallerde geçerli, hangi hallerde geçersiz sayılacağını belirledi.
Bu haber 393 kere okunmuş.30 Mart 2019, Cumartesi - 13:36

YSK genelgesine göre şu şekildeki oy pusulaları geçersiz sayılacak: 

-Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan arkasında sandık kurulu mührü ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunmayan oy pusulaları. 

-Hiçbir yerine “Evet” ya da “Tercih’’mührü basılmamış oy pusulaları..siyasi partilere veya bağımsız adaylara ayrılan alanlardan birden fazlasına mühür basılmış oy pusulaları.

-Birden fazla siyasi partiye veya bağımsız adaya ayrılan alana taşmış ‘’Tercih” veya “Evet’’mührü basılan oy pusulaları.

-Sandığın ait olduğu seçim çevresinden başka bir seçim çevresi için düzenlenmiş oy pusulaları, bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış oy pusulaları.

-“Tercih” veya “Evet” mührü ışında herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış oy pusulaları.

-Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ait bölümleri belirgin bir şekilde ve özel olarak karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş oy pusulaları.

-Pusulada yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar, harfler, sayılar yazılmış veya şekiller çizilmiş birleşik oy pusulaları.

-Herhangi bir şekilde pusulanın lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması. Pusulanın katlanarak zarfa konulması sebebiyle ‘’Tercih” veya “Evet” mührü veya arkasına basılan sandık kurulu mühür izinin oy pusulasının diğer kısımlarına geçmesi. 

-Bir siyasi parti veya bağımsız dayın alanına taşmamak kaydıyla siyasi parti veya bağımsız aday alanına birden fazla ‘’Tercih” veya “Evet’’mührünün basılması.

-Yetkili seçim kurullar tarafından gönderilen ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunan oy pusulalarının arkasının sandık kurullarının ihmaliyle mühürlenmemiş olması. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 6 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki