Radyo TimeRadyo Time

5 büyük şirketten 1’i Windows 10’a geçmeye hazır değil

Microsoft, 14 Ocak 2020’de Windows 7’ye verdiği desteği sonlandırıyor. Çoğu şirketin Windows 10’a geçişi için hazırlıklarını tamamlamaya çalıştığı görülse de, yapılan araştırma sonuçlarına göre büyük şirketlerin %18’i henüz buna hazır değil.
Bu haber 260 kere okunmuş.31 Temmuz 2019, Çarşamba - 12:32

Şirketler için işletim sistemlerinde geçişin önemli bir süreç olduğunu belirten Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, şirketlerin işletim sistemi güncellemelerinde güvenlik önlemelerine dikkat etmeleri gerektiğini olmalarını öneriyor.

Birçok şirketin bilgisayarlarında işletim sistemi olarak kullanılan Windows 7 için resmi desteğin sonuna geliniyor. Microsoft tarafından 14 Ocak 2020 tarihinde resmi olarak desteğin kesileceği Windows 7 için çoğu şirket hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. Konuyla ilgili şirketler üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, henüz 5 büyük şirketten 1’i Windows 7’den Windows 10’a geçiş için hazır görünmüyor. Windows 10’a geçiş hazırlıklarını tamamlamayan şirketlerin özellikle güvenlik eksikliği nedeniyle mali ve operasyonel sıkıntılar yaşayabileceğine dikkat çeken Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, şirketlerin geçiş konusunda ellerini çabuk tutmaları gerektiğini belirtiyor.

5 büyük şirketten 1’i henüz hazır değil

Kollective araştırma şirketi tarafından yayınlanan araştırma raporu, beş büyük işletmeden birisinin Windows 10’a geçişini henüz tamamlamadığını gösteriyor. Ocak 2019’da Windows 10’a geçiş durumu hakkında yayınlanmış raporda, ABD ve İngiltere’deki işletmelerin %43’ü hala Windows 7’yi kullanırken yanıt verenlerin %17’si de Microsoft’un son destek tarihi hakkında bir şey bilmiyordu. Altı ay sonra araştırmacılar tarafından yapılan yeni anket sonuçlarında, şirketlerin %96'sının Windows 7'den Windows 10'a geçişe başladığı, ancak beş büyük işletmeden yaklaşık bir tanesinin bu projeyi henüz bitiremediği raporlanıyor. 4 yıl önce Microsoft tarafından Windows 7’nin ömrü hakkında yapılan açıklamayı dikkate almayan şirketleri zorlu bir sürecin beklediğini ifade eden Gürsel Tursun, şirketlerin geçiş süreçlerinin uzun bir süreyi kapsayabileceğini, bu süreç içerisinde özellikle güvenlik konusunda şirketlerin mali ve operasyonel zorluklar yaşayabileceğine dikkat çekiyor.

Windows 10’a geçiş sürecinde şirketler dikkatli olmalı

Microsoft, Windows 10’a geçişini sağlamak isteyen şirketlere desteklerini sunmaya devam ediyor. Ancak resmi destek tarihinin bitiminden sonra Windows 10’a geçiş yapmak isteyen ortalama 10 bin makineli bir şirketin yatırım maliyetinin 500 bin dolar olacağı tahmin ediliyor. Geçiş sürecinin sona ermesiyle yaşanacak güvenlik zorlukların bitmeyeceğini belirten Gürsel Tursun, şirketlerdeki çoğu IT ekibinin Windows 10’da devam eden güncelleme ve yama paketlerinin iş süreçlerini ne kadar etkileyebileceği konusunda bilgiye sahip olmadıklarını belirtiyor. Özellikle IT ekiplerinin %15’inin şirketlerinin uç nokta korumalarını Windows’tan ayrı olarak güncelleme gereği duymadığına da dikkat çeken uzmanlar, hem geçiş sürecinde hem de sonrasındaki işleyiş sürecinde şirketlerin dikkatli davranmalarını ve gerekli önlemleri almalarını öneriyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 8 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki