Radyo TimeRadyo Time

5000 yıllık ata sporunu yaşatıyorlar

Manavgat’taki Gökbörü Atlı Spor Kulübü, 5.000 yıllık geçmişe sahip Türk Ata Sporunu geleceğe taşıyor. Atlı Spor Kulubü Manavgat’ta Türkün Bayramı Nevruz kutlamaları düzenledi.
Bu haber 216 kere okunmuş.27 Mart 2018, Salı - 13:51

 Manavgat’taki Gökbörü Atlı Spor Kulübü, 5.000 yıllık geçmişe sahip Türk Ata Sporunu geleceğe taşıyor. Türklerin en eski savaş oyunlarından Gökbörü, Manavgat'ta kurulan kulüp tarafından tanıtılarak yaşatılmaya çalışılıyor. 

 Çolaklı Mahallesindeki Yörük ve Türkmen kültürünün tanıtılıp yaşatıldığı 'Yörükler Obası' isimli işletme ata sporlarının yaygınlaştırılması amacıyla Manavgat Gökbörü Atlı Spor Kulübü'nü kurdu. Kulüp Manavgat’ta Türkün Bayramı Nevruz Programı düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasının ardından Nevruz ateşi yakılarak şaman duası yapıldı. Türk dünyası geleneksel oyunlarının da oynandığı programda mas güreşi-kız kumay ve atlı gökberi gösterisi büyük ilgi gördü.

 Yaklaşık 1.000 metrekarelik toprak sahada oynanan Gökbörü, atlı sporcular tarafından oynandı. Gökbürü'de iki takım da içi doldurulmuş yaklaşık 40 kilo ağırlığındaki oğlak postunu yerden alarak karşı takımın kalesine bırakmak için mücadele verdi.

 Programa Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Doğu Türkistan, Tataristan ve Özerk Türk Cumhuriyetlerinden gelen çok sayıda soydaş türklerinin yanı sıra Türkiye’nin de çeşitli il ve ilçelerinden de sporcular katıldı. Kutlamalara Alanya’dan ise organizasyon heyetinde olan Alanya Okçuluk ve Atletizm Kulubü Başkanı Fikret Türkoğlu ve Yönetimi de katıldı.

-Haberin videosu için tıklayın! 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki