Radyo TimeRadyo Time

53. Antalya Film Festivali’ne 5.000 kişilik açılış gecesi

16-23 Ekim tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel ve Festival Direktörü Elif Dağdeviren ev sahipliğinde düzenlenen 53. Uluslararası Antalya Film Festivali açılış gecesi Antalya Expo 2016’da yapıldı.
Bu haber 1316 kere okunmuş.18 Ekim 2016, Salı - 11:56

 Açılış gecesinde yıldızlar adeta resmi geçit yaparken, Onur Ödülleri, bu yıl yönetmen Feyzi Tuna ile tiyatro ve sinema dünyasının önemli ismi Yılmaz Gruda’ya; Altın Portakal Emek Ödülleri ünlü seslendirme sanatçıları Altan Karındaş ile Toron Karacoğlu’na ve Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise efsanevi sanatçı Emel Sayın’a takdim edildi. ‘Amelie’ filmiyle yıldızlaşan Audrey Tautou da gecede Altın Portakal Onur Ödülü aldı.

 5.000 kişilik salonun hıncahınç dolduğu açılış gecesinin sunuculuğunu Haktan Uysal ve Nihan Günay üstlendi. Gecenin konuları arasında Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, George Hamilton, Esai Morales, John Savage, Cassandra Gava, Maria Garzia Cucinetta, Mehmet Aslantuğ, Yavuz Bingöl, Emel Sayın, Züleyha Ortak, Nesrin Cavadzade, Göksel, Deniz Çakır, Nursel Köse, Pelin Karahan, Yılmaz Gruda, Mehmet Özgür, Özgür Çevik, Yüksel Aksu, Erdal Tosun, Mustafa Alabora, Menderes Samancılar, Yılmaz Gruda ve jüri üyeleri Beste Bereket, Harika Uygur, Martha Otte, Mehmet Özgür, Orhan Topçuoğlu, Sydney Levine, Semih Kaplanoğlu, Nursel Köse, Ruth Hauger, Wash Westmoreland, Andie MacDowel, Mirsad Purivatra, Najwa Najjar ile daha birçok ünlü isim gecede hazır bulundu.

 Menderes Türel, 15 Temmuz şehitleri için hazırlanan özel anma videosu gösterimi ertesinde yaptığı açılış konuşmasına, “Şehitlerin her biri bir güneşti; kendilerini feda ettiler, ama Türkiye’nin yolunu aydınlattılar. Bugün bu salonda bir kez daha sanatın birleştirici gücü ile dostluğa, kardeşliğe ve barışa el uzatıyoruz’ diyerek başladı. ‘Dünyada sayısı 65 milyonu geçmiş bulunan mültecilerin yaklaşık 4 milyonunu ülkemizde ağırlıyoruz. Bu kardeşlerimizi ağırlıyor olmayı hiçbir zaman bir yük olarak görmedik. Bilakis bunun bir insanlık görevi olduğunu düşünüyor ve dünyanın duyarsızlığına isyan ediyoruz.

 Bu sene mülteci dramı ve darbe sendromlarını anlatan filmlerden özel seçkiler oluşturduk” dedi. Türel, ayrıca geçtiğimiz yıl sinemamızın kaybettiği çok değerli isimleri andı ve “Bu yıl onları saygıyla anacağız” diyerek, anılarına gösterilecek filmlere değindi.

 Sahneye davet edilen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da, “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel'e bu muhteşem organizasyon için teşekkür ediyoruz. 1. Türel ve 2. Türel dönemi diye bir durum var. Her 2 dönemde de getirdiği vizyon için de kendisine çok teşekkür ediyoruz. En başta da Antalyalıları tebrik ediyorum, 53 yıldır bu festivale sahip çıktıkları için. Bize başka dünyaların mümkün olduğunu gösteren sanatçılara da teşekkür ediyorum” sözleriyle büyük alkış aldı. Nabi Avcı ayrıca geceye Expo 2106 Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla ev sahibi olarak geceye katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile bir önceki bakan Mehdi Eker’e teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

 Uluslararası ve Ulusal Yarışma Filmleri’nin barkovizyonda tek tek gösterilmesinden sonra jüri üyeleri de isimleriyle anons edilerek konuklara tanıtıldı. Hayatını kaybeden oyuncuların fotoğraflarının perdeye yansıdığı anlarda, duygusal dakikalar yaşandı. Son olarak kısa süre önce hayatını kaybeden Tarık Akan için yapılan sokak röportajları ve efsane oyuncunun çeşitli filmlerinden eski fotoğrafları gösterildi.

 Gecede Altın Portakal Emek Ödülü’ne seslendirme sanatçıları Altan Karındaş ve Tolon Karacaoğlu layık görüldü. Ödülleri 53. Antalya Film Festivali kapsamında seslendirme sanatçılarını fotoğrafladıkları ‘Rabarba’ isimli sergileriyle yer alan Deniz Çakır ve Serdal Güzel sağlık sorunları yüzünden gelemeyen sanatçılara ulaştırmak üzere teslim aldı. Deniz Çakır “Seslendirme sanatçıları gizli kahramanlar. Bu projenin içinde yer almak gurur verici. Dublaj Türkiye’de muhteşem yapılıyor” dedi.

 ‘Yıldırım Önal Anı Ödülü’ için seçilen isim ise Kenan Işık oldu. Işık’ın ödülünü oğlu Mehmet Işık alırken, “Bu ödülün babama gitmesi çok anlamlı çünkü babamın hikayesi ve tiyatro kariyeri Yıldırım Önal’la başladı. Daha lise çağındayken Yıldırım Önal tiyatrosundaydı. Babaannem ise ‘adam’ olmasını istiyordu. Yıldırım Önal ve eşi tiyatroda olması için çok çaba sarf etmiş ve babam bildiğiniz Kenan Işık olma yoluna o vesileyle girmiş. Çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

 Yılmaz Gruda’ya Onur Ödülü’nü ise Özgür Çevik verdi. Özgür Çevik, usta oyuncu hakkında “Sadece oyunculuğuyla değil hayattaki duruşuyla da bize örnek olan güzel insan. Sana çok teşekkür ediyorum’ diye konuşurken, ‘Yılmaz Gruda “Geçenlerde düşündüm 75 yılı devirdim, Tanrı’nın huzuruna elin boş gidiyorsun dedim. Dedim ve Antalya Film Festivali’nden telefon: ‘Sayın Gruda kesinlikle yukarıya eli boş gitmeyeceksiniz ’dediler ve sözlerini tuttular” dedi.

 Feyzi Tuna, Onur Ödülü’nü Festival Direktörü Elif Dağdeviren’in elinden aldı. Tuna ödülü alırken “Bu onur verici ödül için festival komitesine teşekkür ediyorum. Bu ödülü unutulmuş, değerlendirilmemiş meslektaşlarım için de alıyorum” ifadelerini kullandı.

 Dünyaca ünlü yıldız Audrey Tautou’nun ödülünü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Menderes Türel birlikte verdi. Audrey Tautou, ödül konuşmasında “Çok heyecanlıyım. Kariyerimde çok değerli bir onur ödülü alıyorum. Bu inanılmaz hediye için teşekkür ediyorum. Arkamda gördüğünüz filmde bir Türk kızını oynamıştım. Bu film için İngilizce'mi geliştirmem gerekiyordu, sonuçta İngilizceyi Türkçe aksanla konuşur oldum. Yıllar önce İstanbul'a bir çekim için gelmiş ve aşık olmuştum, şimdi de bu müthiş şehir Antalya’ya aşık oldum. Kariyerimde de kaderinin efendisi olan cesur kadınları seçiyorum” diye konuştu.

 Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü Emel Sayın aldı. Sayın, çok heyecanlandığını vurgularken, “Duygularımı nasıl anlatacağım bilmiyorum. Gerçekten heyecanlandım. Olağanüstü bir an. Benim işim müzik, şarkı söylerim ama 15 de filmim var. Bu filmler ve seslendirdiğim 100’e yakın şarkının da halkımız tarafından ne kadar beğenilmiş ki, bana bu ödül takdim edildi, bu benim için onur verici. Bana büyük destek veren halkımıza minnettarım. Ayrıca ben çok iyi ekiplerle, çok değerli yönetmenlerimize, rol arkadaşlarımıza. Hepsine sevgilerimi yolluyorum. Bu ödül farklı bir kulvarda geldi. Çok değerli. Çok farklı. Sağ olun”dedi. Nabi Avcı, sanatçının koluna girerek Emel Sayın'a yerine oturana dek eşlik etti. Gecenin finali Yavuz Bingöl performansıyla yapıldı.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki