Radyo TimeRadyo Time

"Açık alanda üretilen muzlar zarar gördü"

Hava sıcaklıklarında yaşanan ani düşüş ve hasadın sona ermesinin ardından, Alanya Hali’ne yeşil olarak 5 liradan giren muz, sarartma sürecinin ardından tüketiciye 8 liradan sunuluyor.
Bu haber 491 kere okunmuş.06 Mayıs 2017, Cumartesi - 14:14

 Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, yaptığı açıklamada, kış aylarında yaşanan don olayı nedeniyle açık alanda üretilen muzların zarar gördüğünü söyledi.

 Muzun hava şartlarından çabuk etkilendiğine işaret eden Güney, "Hasat dönemimizi bu ay itibarıyla bitirdik. Kış çok zorlu geçti. Muz üretim şartları belli. Alanya'da örtü altı ve açık alanda üretim var. Örtü altında beklenen rekolteye ulaştık. Hava şartları özellikle açık alandaki ürünleri etkiledi. Birçok bahçemizde don nedeniyle sıkıntı yaşandı" dedi. 

 Fiyatların artmasının, hem üretimin yetersizliğinden hem de kış şartlarından kaynaklandığını vurgulayan Güney, serada yılda iki kez alınan ürünün soğuk nedeniyle bir defa alınabildiğini belirtti. Açık alanda muz üretiminde gelecek 2 yılın da sıkıntılı geçeceğini söyleyen Güney, "Don felaketinden geçen bir bahçe iki yıl kendine gelemiyor. Bu yüzden açık alandaki üreticilerimiz sıkıntı yaşayabilir. Yeni ekim için fidana ihtiyaç var. Üreticilerimiz bir sonraki üretim hazırlıklarını yine de tamamlamaya çalışıyor" diye konuştu.

 Güney, muzun örtü altına alınarak hava şartlarından minimum düzeyde etkilenmesini sağlamak gerektiğini belirterek, devletin bu konuda ciddi destekler verdiğine işaret etti. 

 Üreticilere yatırım için 5 yıl vadeli faizsiz kredi verildiğini anlatan Güney, "Alanya'da bundan faydalananlar var. Örtü altına geçenlerin sayısı her geçen gün artıyor, ancak Alanya'nın karakteristik muzunun mutlaka açık alanda üretilmesi gerekiyor" dedi. 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 1 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki