Radyo TimeRadyo Time

Alanya Kalesi tur otobüslerine kapanıyor

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 'Alanya Kalesi Değerlendirme Toplantısı'na katılmak üzere ilçeye geldi. Alanya Kültür Merkezinde gerçekleşen toplantıda Alanya Kalesinin geleceği tartışıldı.
Bu haber 277 kere okunmuş.21 Mart 2018, Çarşamba - 14:37

 Sabah saatlerinde Alanya'ya gelen Antalya Valisi Münir Karaloğlu'na Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de eşlik etti. İlçe protokolü tarafından Alanya Kültür Merkezi önünde karşılanan Vali Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Türel sonra kültür merkezindeki 'Alanya Kalesi Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. 

 Buradaki toplantıda konuşan Vali Karaloğlu, bugün Alanya Kalesi'ni konuşmak üzere burada olduklarını söyledi. Karaloğlu, Alanya Kalesinin UNESCO’ya girmesi için bazı çalışmaları yapmaları gerektiğini söyledi. Sonra bir sunum yapan Alanya Arkeoloji Müzesi Müdürü Seher Türkmen de,  Alanya Kalesi ile ilgili bilgiler verdi. 

 Kaymakam Karaloğlu, salonda bulunanlara söz verdi. TÜRSAB Denetim Yetkilisi Şevket Mutlu,  "Alanya Kalesi'ne değer katmak için Alanya Kalesi'ni tanıtıp burayı gezdirmemiz lazım. Bu konuda bir rapor hazırlayıp Büyükşehir Belediyesi'ne sunduk. Teleferiğin bulunduğu alanda 4 araçlık yer var. Bu alana zaman zaman büyük tur otobüsleri geliyor ve bu gelenler parça parça yukarı taşınıyor. Tek otobüsle 50 civarında misafir geliyor. İç Kale'yi gezmek için turistler 4 minibüsle taşınabilecek. Ehmedek'te büyük otobüs için park alanı yok" dedi. Vali Karaloğlu da mutluyu eleştirerek, “Turistleri kalede bırakın yürüsünler. Bir saat alışveriş maksatlı çıkartmayın” dedi.

 Başkan Yücel de, “TÜRSAB Yetkilisi arkadaşım sanırım 3 aydır Kale’ye cıkmıyor. Söylediği eksikleri 3 ay önce tamamladık” dedi. Alanya Eski Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu da, "Halk otobüsleri rahatlıkla gelip geçiyor. Bizim turizmi değiştirmemiz gerekiyor. Getiriyorlar kaleye bir saat gezdiriyorlar, sonra da döndürüyorlar" dedi.

 MHP İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan da acente şirketlerinden dert yandı.

 Karaloğlu, "Yukarıya kesinlikle büyük otobüsleri çıkarmamamız lazım. Bununla ilgili UKOME'de karar alalım. 9 metrelik otobüsler için izin alınabilir" dedi. Türel de,  "Alanya Belediyesi bunun sistemini kursun, geliri de Alanyaspor'a bırakalım. Bir taşla iki kuş vuralım" diye bir öneri sundu. Teleferik ücreti 18 TL'nin çok olduğunu belirten Karaloğlu, "Bunu düşürelim" dedi. Cumbul,  "Kaleyi trafiğe kapatalım,  ben 15 TL'ye düşüreceğim" diye konuştu.

 Vali Karaloğlu, toplantının ardından Alanya Kalesini gezdikten sonra ilçeden ayrıldı.

-Haberin videosu için tıklayın! 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 2 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki