Radyo TimeRadyo Time

Alanya-Konya arası bu viyadükle 2 saate inecek

Konya'nın Hadim İlçesi Toros Dağları üzerinde bulunan Eğiste Deresinde yapımına başlanan Eğiste Viyadüğü çalışmaları devam ediyor. İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz’i birbirine bağlayacak viyadükte çalışmalar bittiğinde Alanya-Konya arası 2 saate inecek.
Bu haber 201 kere okunmuş.16 Haziran 2018, Cumartesi - 13:23

 Dünyanın en büyük viyadükleri arasında ikinci, Türkiye'nin de ilk yüksek ayaklı viyadüğü olacak Eğiste Viyadüğünün toplam uzunluğu 1.372 metre. Dengeli konsol yapım metoduna göre yükseklikleri 42 metre ve 165 metre arasında değişen 8 adet orta ayak ve 2 adet kenar ayak üzerinde projelendirilen Eğiste Viyadüğü bu özelliği ile Türkiye'nin en yüksek ayak yüksekliğine sahip karayolu köprüsü konumuna gelecek. 

 Eğiste Viyadüğü 12,50 metre gabarili çift yol platformuna göre aynı temele oturan iki farklı köprü şeklinde projelendirildi. Gidiş geliş güzergahında ikişer şeritten toplam 4 şerit olarak hizmet verecek.

 29 Aralık 2016 tarihinde yapım çalışmalarına başlanılan, 229.472.975 TL sözleşme bedelli Eğiste Viyadüğünün bitim tarihi ise 2020 yılı olarak öngörülüyor. Eğiste Viyadüğü yapım işinde; 400.000 metreküp kazı, 140.000 metreküp beton, 48.000 ton demir donatı imalatı gerçekleştirilecek. Yapım çalışmaları 250 kişilik personelle aralıksız olarak sürdürülen Eğiste Viyadüğünün tamamlanmasıyla birlikte, Türkiye'nin kuzey ve güney aksının önemli arterlerinden biri olan Konya-Hadim-Taşkent-Alanya Güzergahında zaman, seyahat konforu ve sürüş emniyeti ile yol standartlarının yükseltilmesi ve ülke ekonomisine de önemli oranda katkı sağlanması hedefleniyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 4 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki