Radyo TimeRadyo Time

Alanya Taş Heykel Sempozyumu sona erdi

Alanya Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle bu yıl 14.sü organize edilen Uluslararası Alanya Taş Heykel Sempozyumu, Belediye arkasındaki sempozyum alanında düzenlenen kapanış töreniyle dün son buldu.
Bu haber 239 kere okunmuş.01 Aralık 2017, Cuma - 14:45

 1 Kasım’da başlayan ve 30 Kasım’a kadar devam eden sempozyuma 6 ülkeden 10 heykeltıraş katıldı. 14. sempozyumda Türkiye’den Timuçin Çakaloz, Evrim Çamoğlu, Hakan Şengönül, Ferit Yazıcı, Yıldız Güner, Çin Halk Cumhuriyeti’nden Zhifeng Lan, İtalya’dan  Alessio Ranaldi, Rusya’dan  Mikhail Sobolev, Ukrayna’dan Vasyl Tatarsky ve Belarus’tan Valentsin Borzdy    katıldı. 

 Bir aylık sempozyum süresince usta sanatçılar dev taş blokları yontarak çocuklar için heykele dönüştürdüler. Sempozyumun dün kapanış töreninde konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, bu yılki heykellerin çocuklara özel yapıldığını belirterek, sempozyumdan çıkan heykellerin Alanya’nın park ve sosyal alanlarını süsleyeceğini söyledi. Konuşmasında Alanya Belediyesi olarak, yılda 60’a yakın organizasyon düzenlediklerine vurgu yapan Başkan Yücel, “Bunların 13-14 tanesi de uluslararası nitelikte” dedi.

 Konuşmaların ardından sempozyuma katılan sanatçılara ve atölye çalışmalarına katılan öğrencilere belgeleri Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve davetliler tarafından takdim edildi. Öğrencileri heykel sanatı ve sanatçısıyla buluşturmak amacıyla düzenlenen sempozyumun 1 günlük geleneksel workshop programında öğrenciler tarafından yapılan minik heykeller de görücüye çıktı. Yaşları 9 ila 14 arası değişen ilk ve ortaokul öğrencileri tarafından,  ytong kullanılarak yapılan  özgün eserler, profesyonellerinki kadar ilgi gördü.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 10 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki