Radyo TimeRadyo Time

Alanya'da Çini Sergisi düzenlenecek

Alanya’da düzenlenecek ve Anadolu uygarlığını tarihi form ve inceliklerle kültürel bir miras olarak alan eserlerin bulunacağı Şah-ı Sanat Çini Sergisi Kızılkule İskele Caddesi’nde ilgililerini bekleyecek.
Bu haber 221 kere okunmuş.23 Temmuz 2019, Salı - 12:38

24 Temmuz’da (yarın) başlayacak sergi, 31 Temmuz’a kadar 17.00-21.00 saatleri arasında açık olacak. Tüm halkın davet edildiği sergiye özellikle turistlerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. 

Çini Sanatı nedir? 
Türk Çini Sanatı, Anadolu uygarlığını tarihi form ve inceliklerle kültürel bir miras olarak evlerimize kadar taşımaktadır. Kütahya Çinisi, İznik Çinisi, Türk Çinisi’nin vatanı olarak kabul edilmektedir. Çini sanatı bu topraklarda asırlık bir geçmişe sahiptir. Geleneksel Türk Sanatlarının en önemlilerinden biri olan Çini, genellikle mimari eserlerin, cami, köşk. saray, çeşme, türbe vb. yapıların iç ve dış süslemelerinde kullanılmış bir seramik ürünüdür. Türk Çinisi, iki bölüme ayrılmaktadır. Duvar Çinileri: Çini Sanatının ilk dönemlerinde “Kaşi” olarak nitelendirilirken, Batbılılar tarafından “Tile-Art” olarak isimlendirilmektedir. Evani Çinileri: Tabak, kase, vazo, sürahi, bardak, kupa vb. seramik ürünlerinden oluşmaktadır.

Etiketler: Çini   Alanya   Kızılkule  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki