Radyo TimeRadyo Time

Alanya’da diyabet hastalarını bekleyen tehlike;’’ görme kaybı’’na dikkat çekildi

Diyabet (şeker) hastalarında görülebilen ‘diyabetik retinopati’ ; gözün görmeyi sağlayan ağ tabakasını etkilemekte ve görme kaybına sebep olabilmektedir.
Bu haber 43 kere okunmuş.19 Kasım 2020, Perşembe - 12:51

Konuyla ilgili açıklama yapan, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı, Doç. Dr. Nedime Şahinoğlu Keşkek; diyabetin sebep olduğu göz bulguları, belirtileri ve uygulanan tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. 

Diyabetik retinopatinin, hastanın görme düzeyini düşürerek, hayat kalitesini azaltan önemli bir sağlık sorunu olduğunu dile getiren Doç. Dr. Nedime Şahinoğlu Keşkek, ‘Diabetes Mellitus’ (Şeker Hastalığı )kandaki glukoz düzeyini (şeker seviyesini ) düzenleyen insülin hormonunun eksikliği ile oluşan bir hastalıktır. Şeker hastalarında, gözün ‘retina’ adı verilen, ağsı tabakasındaki damarlardaki değişimlere bağlı olarak ‘diyabetik retinopati’ gelişmektedir. Bu hastalık, aktif çalışma hayatı olan, genç ve orta yaş grubunun hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer göz kontrolleri, zamanında ve uygun aralıklarla yapılmaz ve uygun tedavi uygulanmazsa, hastada görme kaybı gelişebilmektedir. Diyabetik retinopati gelişen bir hastanın, görme merkezinde tutulum yok ise, görmede azalma hissetmeyebilir. Ancak tedavisiz ve takipsiz kaldığı bu dönemde var olan hastalığı ilerleyebilecektir.  Bu nedenle, diyabet (şeker hastalığı) tanısı olan bütün hastalar, hiçbir şikayeti olmasa dahi, göz kontrollerini yaptırmalıdır’’ dedi.      Diyabetik retinopatiyi etkileyen durumlardan bahseden Doç. Dr. Nedime Şahinoğlu Keşkek, ”Hastalığın hızlı ilerlemesine sebep olan durumların arasında; kötü seyreden kan şeker kontrolü, ağır enfeksiyonlar, iyi düzenlenemeyen sistemik tansiyon ve gebelik yer almaktadır“  ifadesini kullandı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 5 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki