Radyo TimeRadyo Time

Alanya'da festival coşkusu başlıyor

Alanya Belediyesi, 18. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’ni bu yıl 25-26-27 Haziran tarihlerinde düzenleyecek. Festivalin bu yılki teması ise “Selçuklu Dönemi” olarak belirlendi.
Bu haber 268 kere okunmuş.01 Haziran 2018, Cuma - 12:26

 Alanya’nın en önemli organizasyonu olan Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’nin 18.’si bu yıl 25-26-27 Haziran tarihlerinde düzenlenecek. Her yıl farklı bir konseptle vatandaşların beğenisine sunulan festivalin bu yılki teması ise Selçuklu Dönemi olarak belirlendi. Uzun yıllar Selçuklu’ya başkentlik yapmış olan Alanya’nın Selçuklu Dönemi ile ilgili tarihi değerleri ve kültürel öğeleri festival süresince ziyaretçilere tanıtılacak.

 İnancı temsil eden “Hayat Ağacı gibi inançlı ve güçlü” sloganıyla yola çıkılan festival programında, Selçuklu Devleti’nin sembolü olan ve gücü temsil eden tepesinde çift başlı kartal ve altında yer alan çift ejder figürü festival sembolü olarak kullanılacak.

 25 Haziran Pazartesi günü saat 17.30’da Yörük Göçü ve festival korteji ile başlayarak olan 18. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’nde her zaman olduğu gibi bu yıl da birbirinden ünlü isimler sahne alacak. Festivalin ilk konuğu 25 Haziran Pazartesi akşamı saat 22.00’de vereceği konserle Mustafa Ceceli olacak. 26 Haziran Salı günü yine aynı saatte sevilen sesiyle herkesin gönlünde taht kuran Emel Sayın sevenleriyle buluşacak. 27 Haziran akşamında ise, muhteşem sesiyle Ebru Gündeş 18. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’nin kapanışını yapacak.

 Festivalde Selçuklu temalı kıyafetlere, Selçuklu mutfak gereçlerine, Alanya Kalesi’nde bulunan eserlere, Ortaçağ Anadolu Sikkeleri Sergisine yer verilecek. Bunun yanı sıra geleneksel el sanatları da (telkari, çini, tezhip, ebru, cam üfleme, sedef işleri, hüsnühat, minyatür, doğal taş işleme, seramik) sergilenecek. Yine fotoğraf sergileri, ipek kozası çiçek, muz lifi eserleri de ziyaretçilere tanıtılacak.,

 Ayrıca Letonya, Litvanya ve Estonya’dan oluşan Baltık Ülkeleri’nin 100. yıl kutlamaları da festival kapsamında yapılacağı açıklandı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 4 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki