Radyo TimeRadyo Time

Alanya'da inşaat sektöründen üç talep

İMKON Genel Sekreteri ve TOBB Türkiye İnşaat Sektörü Meclisi Genel Koordinatörü Alaattin Çakır, yabancıların Alanya'dan gayrimenkul alımının yavaşladığını açıkladı.
Bu haber 201 kere okunmuş.09 Temmuz 2017, Pazar - 13:54

 İMKON Genel Sekreteri ve TOBB Türkiye İnşaat Sektörü Meclisi Genel Koordinatörü Alaattin Çakır, yabancıların Alanya'dan gayrimenkul alımının yavaşladığını belirterek, "İnşaat sektörü Türkiye'nin lokomotif sektörü. Türkiye'de 15 Temmuz'dan sonra diğer sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de önemli bir daralma meydana geldi. Bu daralma bazı bölgelerde yoğun, bazı bölgelerde ise hissedilmedi. Ancak demir fiyatları, planlı alanlar tip imar yönetmeliğinin Haziran’ın sonunda yürürlüğe girmesi sektörümüzü etkiledi. Bu sebeple biz İMKON olarak çalışmalarımız ve yönetim kurulumuzla değerlendirdiğimiz raporlarımızda özellikle demir fiyatlarının düşürülmesi, demir fiyatlarındaki verginin düşürülmesi ve müteahhitlerimizin demir fiyatlarındaki artıştan etkilenmemesi hususunda birçok çalışma yürüttük. Bu konuda tüm bölgelerden gelen talepler var. Talepler değerlendirildi. Bu talepler Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'ye aktarıldı. Bakan Tüfenkci de, demir fiyatlarının makul seviyeye çekileceği konusunda söz verdi. Biz de demir fiyatlarının düşeceğini ümit ediyoruz" açıklamasında bulundu.

 Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin 30 Haziran'da devreye girdiğini aktaran Çakır, "Planlı alanlar tip imar yönetmeliğinde inşaat sektörünü sıkıntıya sokacak, sektörün rahat çalışmasını engelleyecek bazı önemli maddeler var. Bunların da rahatlatılması lazım. Zaten sıkıntıda olan inşaat sektörünün tip alanlar imar yönetmeliği ile tekrar daralmasını istemiyoruz. Bu sebeple 20 Temmuz'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İnşaat Müteahhitleri Sektörü ve Meclisi'ni toplayacağız. İnşaat sektörü meclisinde bu konuları tekrar ele alacağız. Çıkan raporu da ilgili bakanlığa tevdi edeceğiz. İlgili bakanlık mutlaka inşaat sektörünün sorunlarını dikkate alacaktır diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.  

 Yönetmeliğin değişmesi ya da yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin daire fiyatlarının ucuzlayacağı anlamını taşımadığını belirten Çakır "Elbette son 5-6 aylık süreçte zaten daire fiyatları tüm Türkiye'de makul seviyelere çekilmiş durumda. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve bizim bölgemizde daire fiyatları iç pazarda sıkıntı olduğu için son derece makul fiyatlara düşmüş durumda" dedi.

 Müteahhitlik Hizmet Yasası ile ilgili 7 yıldır çalıştıklarını da ifade eden Çakır "TOBB'da İMKON ile hazırladığımız bir taslak var. Bu taslağı zaman zaman revize ediyoruz. İlgili bakanlıklara gönderdik, ancak henüz daha önemli bir mesafe kat edemedik. Ancak ilgili bakanlık, TOBB ve İMKON bu konuda bir çalışma yürütüyor. 20 Temmuz'da TOBB'da yapacağımız toplantıda gündem maddemiz olarak bunu tekrar görüşeceğiz" dedi.   

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 7 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki