Radyo TimeRadyo Time

Alanyalılara kırmızı haritayla ilgili önemli uyarılar!

Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında Alanya’daki riskli tablo artarak devam ediyor. Alanya İlçe Sağlık Müdürü Nadir Aldemir, en büyük görevin vatandaşa düştüğünü belirterek, 15 gün içerisinde yayılım hızının düşmesini beklediklerini söyledi.
Bu haber 65 kere okunmuş.14 Aralık 2020, Pazartesi - 08:00

Alanya’daki koronavirüs vakalarının son haftalardaki artışı HES haritasına da yansıdı. Sağlık Bakanlığı'nın mobil uygulaması olan Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki haritada yüksek riskli olan alanların sayısı alınan tüm tedbirlere ve kısıtlamalara rağmen yeniden arttı. Kasım ayında Alanya’nın kalabalık mahallelerinde mavi olan çoğu alan aralık ayı itibariyle kırmızı oldu. Bu renk değişimi akıllara ‘Alınan tedbirler yeterli mi?’ sorusunu tekrar getirdi.

Bu soruya cevap veren Alanya İlçe Sağlık Müdürü Nadir Aldemir, şunları söyledi: “Yaklaşık iki haftadır hafta sonlarını tamamen kapsayan sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanıyor. Bunun olumlu etkileri tabii anında görülüyor. Alınan bu yeni tedbirlerle sosyal hayat biraz daha kısıtlanıyor ve mesafe kurallarının ihlalinin önüne geçilmiş olunuyor. Biz Alanya İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak bakanlığımızın talimatı doğrultusunda tüm yurtta olduğu gibi geçen hafta pazar gününden itibaren evde hasta olan, hastalık belirtisi olan herkese ilaç vermeye başladık. Filyasyon ekibinin denetlediği kişilerin evlerinde semptomu olan kişilerden de numune alındı. Tüm bu tedbirlerin olumlu sonuçlarını 15 gün içerisinde görmeyi umut ediyoruz. Çünkü halk arasında kuluçka olarak tabir edilen dönem geçecek ve virüse yakalanan kişiler tedavi edilecek. Hem sokağa çıkma kısıtlamaları hem de akabinde alınan yeni tedbirlerle birlikte 15 gün içerisinde virüs yayılımının azalmasını bekliyoruz. Burada en büyük görev vatandaşın kendisine düşüyor. Toplantılar ve sosyal mesafe kurallarının ihlal edildiği alanlardan mutlaka ve mutlaka kaçınılması gerekiyor. Maske kullanımının kurallara uygun bir şekilde yapılması gerekiyor. Temizlik, maske ve mesafe kurallarına mutlaka ve mutlaka uyulması gerekiyor” dedi. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 6 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki