Radyo TimeRadyo Time

“Alanya’nın menfaatine olmayan hiçbir projeye imza atmayız”

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Cumhuriyet Mahallesi’nde Sanayi ve Milli Egemenlik Stadyumu arasında kalan 44 hektarlık bölgenin riskli alan ilan edilmesinin ardından, Cumhuriyet Mahallesi’nde uygulanacak kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Bu haber 122 kere okunmuş.18 Ocak 2018, Perşembe - 17:14

 Başkan Yücel, “Burada yaşayan hak sahiplerinin gönülleri rahat olsun. Şimdiye kadar Alanya’nın menfaatine olmayan hiç projeye imza atmadığımız gibi bundan sonrada atılmayacak. Bugüne kadar nasıl yapılamaz denilenleri yaptıysak, bu süreçten de alnımızın akı ile çıkacağız” dedi.

 Haftalık Encümen Toplantısı sonrasında basın mensuplarına gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, 3 yıllık çalışmanın neticesinde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayacak noktaya geldiklerini kaydetti. Hızlı bir şekilde çalışmalara devam ettiklerini belirten Belediye Başkanı Yücel, açıklamalarında şunlara değindi: “Bizim orta ve uzun vadeli stratejik planlarımız vardır. Bu stratejik planlarımızdan biriside kentimizin kentsel dönüşüm talebi olan ve gereksinim duyulan bölgelerde kentsel dönüşüm uygulamaktı. Biz bu planları yaparken hem şehrin master planını,hem de şehre yeni bir cazibe katabilecek, Alanya’mıza faydalı olabilecek, gerek ticari, gerekse kültür varlıklarının korunabilmesi ve onların sürdürebilirlik konusunda daha geniş anlamda çalışmak istiyorduk. Ekip arkadaşlarımızın 3 yıllık çalışması vesilesi ile Alanya’nın ilk yerleşim alanlarından olan Cumhuriyet Mahallesi’nin ve Sanayi Bölgesinin bu kaba sığmadığı, bu alanın yeniden planlanıp, burasının bir cazibe merkezine dönüşmesi için bu üç yıllık bir çalışmanın ardından planlarımızı bakanlar kuruluna sunmuştuk. Onayın ardından şehrimizin hızlı bir şekilde yenilenmesi ihtiyacını karşılamak için çalışmalara başladık. 

 Bundan sonraki süreçte yine aynı şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte ilk etapta bu bölgedeki tüm hak sahipleri ile birebir görüşülecek. Nasıl ki KUDEP kurum içerisinde muhafazaetiysek. Kentseldönüşüm içinde bir şubemizolacak veAlanya’nın muhtelif yerlerinde uygulanacak olan alanlarda şubelerimiz o bölgelerde faaliyetgösterecek. Bunun içinde iyi bir ekip oluşturacağız.Bunun içinde haritacısı, şehir plancısı, mimarı, inşaat mühendisi ve gerekli danışmanalarda bulunarak bu süreci iyi takip edeceğiz. 
 Alanya’nın menfaatine olmayan hiç projeye imza atmadığımız gibi bundan sonrada atılmayacak. Benburadaki yaşayan hak sahiplerinin gönüllerinin rahat olmasını istiyorum. Hem devlet, hem biz bunu buraya kadar getirdik, bundan sonrada başının çaresine bakın demeyeceğiz. Bu süreci bizzat yöneteceğiz ve destekleyeceğiz ve buradaki insanların menfaatleri doğrultusunda hareket edeceğiz.

 Ortak bir mutabakatla yola çıktığımız gibi bundan sonraki süreçte bir ortak mutabakat sağlayacağız. Sırf bununla ilgili de gelecek hafta içerisinde bir halk toplantısı düzenleyeceğiz.Akabinde de süreci hızlandıracağız. 

 Alanya’nın bu projelere ihtiyacı var. Bugüne kadar nasıl yapılamaz denilenleri yaptıysak, bu süreçten dealnımızın akı ile çıkacağız. Çünkü bu bir emsal olacak.Gelecek yıllarda herhangi bir yerde uygulanacak bu projelerin de önünün açılması için tüm kamuoyundan destek bekliyoruz. Hem meclisteki arkadaşlarımız, hem de siyasi partiler Alanya’da geç kalınmış bir karar olarak görüyorlar. 

 Bu sürecin adaletli bir şekilde desteklenmesi gerektiğini herkes söylüyor. Buda bizim için iyi bir şey gittiğimiz yolun doğru olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte kimsenin bir kuruş hak zararı olmadan  daha da kazançlı olarak, hem Alanya’mız kazanacak, hem hak sahipleri kazanacak.

 Karayolları ile ilgili bir soruya da yanıt veren Belediye Başkanı Yücel, “Karayollarının bulunduğu alan bunun dışında. O bölgede biliyorsunuz Cumhuriyet tarihinden korunması gereken eserler olduğu için o bölgeyi bunun dışında tuttuk. Zaten biz bu süreçleri takip ederken de biz olduğumuz sürece karayolları arazisi o bölge korunacak ve sadece o bölgede devlet yatırımı olursa yapılabilecek, özel bir teşebbüse izin verilmeyecek diyoruz”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 3 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki