Radyo TimeRadyo Time

ALKÜ Teknoloji Transfer Ofisi açıldı

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılışı Rektör Prof. Dr. Ekrem Kalan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Bu haber 159 kere okunmuş.04 Eylül 2020, Cuma - 09:49

ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan tarafından açılışı gerçekleştirilen ALKÜ Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılış törenine Covid-19 pandemisi sebebiyle sınırlı sayıda akademisyen ve idari personel katıldı. ALKÜ ile iş dünyası arasında köprü görevini üstlenerek Üniversitede üretilen bilimsel çalışma, teknolojik ürün ve bilginin, toplumsal yarara dönüştürülebilmesi amacıyla faaliyet gösterecek olan ALKÜ Teknoloji Transfer Ofisi’nin (TTO) açılış töreninde Rektör Kalan, TTO’nun önemli ve güzel başarılara imza atacağına yürekten inandığını ifade etti. Rektör Kalan konuşmasının devamında ALKÜ’nün Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne yönelik eksikliğin giderildiğini belirterek “Üniversitemizde üretilecek bilginin teknolojiye dönüştürülerek ticarileştirilmesi ile bölgemize ve ülkemize ciddi katkılar sağlayacağı kanaatindeyim. Geçtiğimiz günlerde ziyarette bulunduğum Antalya Organize Sanayi Başkanlığı’nda da bu iş birlikleri gündeme geldi. Akdeniz Üniversitesi, Antalya Organize sanayi Bölgesi ve Antalya Bilim Üniversitesi işbirliğinde bir teknopark kurma hazırlığı içerisinde olunduğunu öğrendim ve ALKÜ’nün de dâhil edilmesini istedim. Bu bağlamda Organize Sanayi Genel Müdürü ile birlikte bir çalışma grubu oluşturulacak. Bu konuda çalışmalara başlayacağız” dedi.

“Üniversite-sanayi daha fazla işbirliğinde olacak”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ALKÜ Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Aslınur Sırcan Küçüksayan, TTO’nun öncelikle Üniversite ile sanayi arasında iş birliklerinin kurulmasına aracılık edeceğini belirterek; “Sonrasında var olan iş birlikleri izleme, değerlendirme gibi görevleri üstlenecek ve en önemlisi iş birliğinin yaygınlaşmasına yönelik çalışmalar yaparak, yeni iş birliği modelleri kurulmasını sağlayacaktır. Bu bağlamda; sanayiden gelen taleplerin, üniversitede konunun uzmanı doğru akademisyene yönlendirilip doğru bir iş birliği kurulması sağlamak, üniversitede ise akademisyenlerin bilimsel çalışmalarını ihtiyaç duyulan sektörlere sunması, uygulamaya geçirmesi ve ticarileştirilmesi için katkılar sunmak başlıca faaliyetleri olacaktır. Ayrıca; TTO ile üniversite kaynaklarının en verimli şekilde kullanımı için üniversite-sanayi ihtiyaç analizi yapılarak iş birliği modelleri geliştirilecek” diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki