ALKÜ TÖMER ile yabancılara Türkçe eğitimi verecek

23.11.2017 tarihli 30309 sayılı Resmi Gazete ile eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan ALKÜ-TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi) ilk dersine 2 Nisanda başlayacak.
Bu haber 305 kere okunmuş.15 Mart 2018, Perşembe - 11:40

 Yabancı uyruklu öğrenciler ile Alanya’da yaşayan yabancı uyruklu her yaştan vatandaşlara ve çocuklaraTürkçe eğitimi verilecek kursun son başvuru tarihi 27 Mart. Alanya’da akademik anlamda akademisyenler tarafından verilecek ilk Türkçe kurs olma özelliğini taşıyan ve ALKÜ TÖMER’de başlayan Türkçe Öğretim Kursu, altı kurdan (A1, A2, B1, B2, C1 ve Akademik Türkçe) oluşacak.

 Okuma, dinleme, yazma, dil bilgisi ve konuşma eğitim içeriğinde gerçekleştirilecek kurslar çerçevesinde sivil toplum kuruluşları ile de çeşitli protokoller imzalandı. “Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu” ile bu bağlamda bir protokolün imzalanmasının ardından Yunus Emre Enstitüsü’ne de ALKÜ TÖMER tarafından protokol teklifinde bulunuldu. 

 Kurslara ilişkin ALKÜ TÖMER tarafından yapılan açıklamada; “Kurs süresince kursiyerlerin gelişimini izlemeye yönelik izleme sınavları yapılacak olup; kurs sonunda da kurs bitirme sınavı yapılacaktır. Eğitim programında en az %70 devam zorunluluğu aranır. Bu şartı sağlayamayan adaylar kurs bitirme sınavına giremez. Kurs Bitirme Sınavı 100 (yüz) üzerinden değerlendirilerek 60 (Altmış) ve üzeri alan adaylar başarılı sayılır. Devam şartını sağlayamayan katılımcılar kurs bitirme sınavına giremez ve bu katılımcılara herhangi birbelge düzenlenmez. Eğitimi başarıyla tamamlayan adaylara eğitim programının bitiminden sonra kurs bitirme belgeleri/ başarı belgeleri/sertifikaları teslim edilir” ifadelerine yer verildi. Kurs bitiminde eğitimlerini başarıyla tamamlamış yabancılara “Türkçe Eğitimi Verebilir” Sertifikasının da verileceğinin vurgulandığı açıklamada ALKÜ TÖMER tarafından ileriki süreçte yaz kampı ile YDS, YÖKDİL ve İngilizce kurlarının da açmasının planlandığı belirtildi.

 Adaylar, ALKÜ Eğitim Fakültesi TÖMER Birimine yapılacak başvurular için başvuru koşulları, ücretlendirme ve başvuruda istenilen belgeler ile ilgili detaylı bilgilere https://tomer.alanya.edu.tr/ internet adresinden ulaşabilirler. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 8 = ?

 
En Son Haberler
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki