Radyo TimeRadyo Time

ALKÜ-TÖMER Murat Özarı’yı ağırladı

ALKÜ TÖMER’in yabancı öğrencileri, ünlü spor yorumcusu Murat Özarı ile Türkçe konuştu.
Bu haber 159 kere okunmuş.05 Ağustos 2019, Pazartesi - 12:12

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) “ALKÜ-TÖMER Yabancı Öğrencileri Murat Özarı ile Türkçe Konuşuyor” isimli bir etkinlik düzenledi. Eğitim Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Güneş, ALKÜ TÖMER Müdürü Doç. Dr. Serdar Bulut, akademik ve idari personel ile birlikte öğrenciler katıldı. 

Programın açılış konuşmasında ALKÜ-TÖMER’in yaptığı etkinliklerin konukların katılımıyla daha güzel hale geldiğini ifade eden ALKÜ-TÖMER Müdürü Doç. Dr. Serdar Bulut, “TÖMER olarak bizler insana yatırımı her şeyin önünde tutuyoruz ve önceliğimiz olarak görüyoruz. İnsana yaptığımız yatırımın ise elbet bir gün karşılığını bulacağına inanıyoruz. Bu sadece bizim için değil hem ülkemiz hem de diğer eğitim kurumları için de geçerlidir. Biz TÖMER olarak Türkçeyi yabancılara öğretmeyi öncelik haline getirdik.  Dünya dili olan Türkçeyi nasıl dünyada itibara kavuştururuz diye çaba gösteriyoruz” diye konuştu. 

“ALKÜ’de olmaktan mutluluk duyuyorum”

Açılış konuşmasının ardından sahneye davet edilen ünlü spor yorumcusu Murat Özarı, kısa bir değerlendirme yapmasından sonra yabancı öğrencilerin sorularını yanıtladı. Özarı,”Alanya’ya ilk kez Alanyaspor ve Beşiktaş arasında oynanan bir hazırlık maçı için gelmiştim. Bu kez ALKÜ-TÖMER’in davetlisi olarak geldim ve burada olmaktan çok mutluyum” dedi. Alanya’nın çok sıcak bir yer olduğunu söyleyen Özarı, Alanyalıların da sıcakkanlı olduğunu belirtti.  Ardından salonda bulunan yabancı öğrencilere seslenen Özarı, “Allah’a şükür edin ki böyle güzel bir ülkeye geldiniz. Buraya gelerek böylesine güzel insanlarla beraber olma fırsatı yakalıyorsunuz. Bizler ülke olarak misafirperver bir ülke ve herkese iyi davranan asil insanlarız. Sizler, bu ülkenin lisanını öğrenmeye geldiğiniz için şükür edin” dedi. 

“Muhabirlik zor meslektir”

Murat Özarı’nın kariyeriyle ilgili gelen bir soru üzerine mesleği hakkında kısa anekdotlar anlatan Özarı, “Mesleğime ben futbol sayesinde başladım. Futbolu bıraktıktan sonra 1992 yılında bana bir TV’den teklif geldi. Gelen teklif üzerine işe muhabir olarak başladım. Uzun yıllar muhabir olarak çalıştıktan sonra yorumcu oldum. Tabi çok zor bir meslek. Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler. Herkesin hayalinde televizyon kanallarına çıkıp tanınmak ve ünlü olmak vardır. Bu işler çok meşakkatli işlerdir. Mesleğe başladığımda benim önümde çok önemli sunucular vardı. O sunucuların televizyona gelmemesi gerekiyordu ki ben ekrana çıkabileyim. Şimdilerde ekrana çıkmak ilk zamanlardaki gibi zor değil” şeklinde konuştu. 

“Survivor çok önemli bir yarışmadır”

Survivor yarışmasına da değinen Özarı, “Survivor dünya çapında çok önemli bir yarışma. Türkiye’de en çok izlenen yarışma programı Survivor’dır. Survivor’a katılan yarışmacılar, yarışmada en iyi şekilde mücadele etmeye çalışıyorlar. Bu yarışmaya katılan bazı yarışmacılar bir anda insanların gönlünde taht kuruyorlar. İzlenen kişilerin baya fanatikleri oluşuyor. Yarışmayı izleyenler bir futbol takımı tutar gibi yarışmacıları da tutan insanlar oluyor. Bu yüzden onların programda vermiş olduğu mesajlar çok önemli. İnsanlar yarışmacıların verdiği mesaja göre de hareket edebiliyorlar. Bazen de bunun tam tersi yaşanabiliyor” diye konuştu. 

 

Etiketler: ALKÜ   Murat Özarı  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 2 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki