Radyo TimeRadyo Time

ALKÜ’de “Hocalı Katliamı” unutulmadı

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Öğrenci Konseyi ile ALKÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Türk Dünyası Araştırma Kulübü tarafından Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 27 yıl önce gerçekleşen katliamda hayatını kaybedenler için bir anma programı düzenlendi.
Bu haber 266 kere okunmuş.02 Mart 2019, Cumartesi - 11:36

 ALKÜ İşletme Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen anma programına ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Güneş, program konuşmacısı Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi (GAMOH) Genel Başkan Yardımcısı Elyar Türker, ALKÜ Genel Sekreteri Fatih Özdemir, ALKÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Hayri Akın, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, ALKÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Türk Dünyası Araştırma Kulübü Başkanı Sami Burak Cengiz’in günün anlam ve önemine binaen yaptığı açılış konuşması ve Hocalı katliamını anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti. 

 Ardından salonda bulunan katılımcılara hitaben konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi (GAMOH) Genel Başkan Yardımcısı Elyar Türker, 26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın kadim Türk toprağı olan Karabağ’ın Hocalı kentinde Ermeniler tarafından yapılan katliam hakkında bilgiler verdi. Türker, sadece Türk oldukları için katliamın dünya kamuoyunda yeteri kadar yer bulmadığını ve tepkilerin çok yetersiz kaldığını dile getirdi.

 İran’da yaşayan Türklerin varlıklarını savunmak için kurulan Traktor Takımına da konuşmasında yer veren Türker, “İran'ın, Doğu Azerbaycan Eyaleti’nde bir futbol takımı, ama bir futbol takımından daha fazla anlam taşıyan, taraftarları tarafından İran'daki Türklerin bir simgesi haline gelmiş, bayraklaşmış bir kulüp var: Traktor Sazi. Tebriz'deki Türklerin sesi, gururu olan Traktör Sazi sadece futbol değildir. Türklerin İran'daki karşılığı olarak kabul etmek mümkündür. Sadece Tebrizlilerin değil, bölgede yaşayan milyonlarca Türk’ün sesi olmuş durumdadır. Traktor, adeta onların sloganlarıyla Türklüklerini haykırmaları olmuş; senelerdir bastırılan duygularının ve düşüncelerinin dışa vurulması olmuştur. Yani bu takım, sadece bir futbol takımı değil, onlar için Azerbaycan demek, Türkçe demek, özgürlük demek” diye konuştu.

 Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi (GAMOH) Genel Başkan Yardımcısı Elyar Türker’in konuşmasının ardından ALKÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Türk Dünyası Araştırma Kulübü kadın birimi tarafından gerçekleştirilen şiir dinletisi ile program sona erdi.

 

Etiketler: ALKÜ  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 1 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki