Radyo TimeRadyo Time

ALKÜ’ye bir TÜBİTAK Projesi daha

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi Dekanı TÜBİTAK Projesi kazandı.
Bu haber 373 kere okunmuş.23 Ocak 2019, Çarşamba - 16:08

 Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burak Yuluğ’un hazırladığı proje 720.000 TL bütçe ile TÜBİTAK Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. Dekan Yuluğ’un, TÜBİTAK 1001 Programına başvuruda bulunduğu “In Vitro Oksijen Glukoz Deprivasyon Sonrası Tetraploid ve Diploid Nöronlar Arasındaki Moleküler İlişkinin İncelenmesi” başlıklı projesinin, TÜBİTAK komisyonu tarafından en yüksek puan olan “A” Panel Puan Seviyesi ile desteklenmeye layık görülmesi ALKÜ’yü bir kez daha gururlandırdı.

 Konu ile alakalı bilgiler vermek üzere ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı’nı makamında ziyaret eden ALKÜ Tıp Fakültesi Dekanı, Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Burak Yuluğ, projenin amaç ve kapsamı ile hedef ve çıktıları hakkında Rektör Pınarbaşı’yı bilgilendirdi.

 Proje ile sinir hücre kültürü ortamında oksijen yoksunluğunda sinir hücrelerinin kendilerini korumak amacıyla yaptıkları genetik ve kimyasal değişiklikler ve diğer hücreler arasındaki ilişkinin inceleneceğini ifade eden Yuluğ, elde edilmesi beklenen sonuçların Alzheimer, Felç ve Parkinson gibi hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde önemli katkıları olacağını belirtti. Araştırmanın 28 ay süre ile ALKÜ Tıp Fakültesi yürütücülüğünde, İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin de katılımı ile sürdürülmesinin planlandığını dile getiren Prof. Dr. Burak Yuluğ, projenin Türkiye’de benzeri olmadığını, araştırma sonuçlarının bilim dünyasında çığır açacak sonuçlara imza atacağına inandığını söyledi.

 Henüz üç yıllık bir üniversite olmasına karşın TÜBİTAK 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programına ALKÜ’den literatürlere geçebilecek bir projenin daha kabul edilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Pınarbaşı, “Konusunda uzman ve kaliteli hocaları ALKÜ’ye kazandırmamızın meyvelerini alıyoruz. Bu kazanımların meyvesi olarak da böylesi yüksek bütçeli önemli projelerin ALKÜ bünyesinde yapılacak olması bizleri çok gururlandırıyor” dedi. Rektör Pınarbaşı, Prof. Dr. Burak Yuluğ’u tebrik ederek proje çalışmalarında başarılar diledi.

 

Etiketler: ALKÜ   TÜBİTAK  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 7 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki