Radyo TimeRadyo Time

ALTAV bütçe sıkıntısı yaşıyor

Alanya Belediyesi'nin Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı, bugün Belediye Başkanı Adem Murat Yücel başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Alanya turizminin geleceği tartışıldı.
Bu haber 1557 kere okunmuş.01 Mart 2016, Salı - 15:42

 Toplantıya MHP’den Fahri Baysal, Ali Uğur ve Hasan Özdemir, CHP’den Nefise Develioğlu, Ak Parti'den Yusuf Hastürk ve Mustafa Keşoğlu, mazeretli olarak katılmadı. Mecliste gündem maddelerine geçilmeden önce Başkan Adem Murat Yücel, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde bayan meclis üyelerine çiçek verip, kadınlar gününü kutladı. 

 Şubat ayı toplantısında tartışmaya neden olan Ay Elektrik Üretim LTD. ŞTİ.’nin Gevne-Karapınar Hidroelektrik Santrali (HES) amaçlı hazırlanan imar planı talebi MHP’nin (17) çekimser, CHP’nin (5) ret, Ak Parti’nin (7) ise kabul oyu verdiği kararın geçip geçmediği karmaşaya neden olmuştu. Başkan Yücel, inceleme ve araştırmasının ardından belediye kanununun ilgili maddesi gereği kararın bu oylama sonucu ret edildiğini belirtmişti. Mart ayı meclisinde de reddedilen karar üzerine tartışıldı. Ak Parti Meclis Üyesi Kerim Başkaptan, bu karar ile ilgili araştırma yaptığını belirterek 1996 yılında Anayasa Mahkemesi’nin bir karar vererek çekimser oy hangi çoğunluğa etki ediyorsa o kararın çıkacağını söyledi. İçişleri Bakanlığı’nın ise 2001’de bir görüş bildirerek salt çoğunluğu sağlamadığı gerekçesi ile hukuken geçersiz saydığını da ekledi. Başkaptan, “Dolayısıyla ne ret ne de kabuldür. Bu nedenle belediye meclis kararı geçersiz sayılmalı. Benzer kararlar var.  Bu kararlar bundan sonra nasıl davranmamız gerektiğini gösteriyor” dedi. 
CHP Meclis Üyesi Avukat Erdoğan Toktaş ise, kararın ya ret ya da kabul olacağını ifade ederek Başkaptan’ın düşüncesine katılmadığını vurguladı. Başkaptan ise çekimser oyların nasıl ret sayılacağını sordu. Kısa süreli tartışmanın ardından belediye başkanı yücel ise Çalışma Kanunu’nun 10’uncu maddesine göre karar verdiklerini ifade ederek hukuk müşavirleri ile görüşüp gerekirse üst yazı ile kararı alacaklarını söyledi.

 Mecliste söz alan CHP'li Meclis Üyesi Erdoğan Toktaş, Başkan Yücel'den, Konaklı Mahallesi'nde bir bölgeye halk plajı yapılması talebinde bulundu.  Başkan Yücel'de, "Eğer ihtiyaç duyuluyorsa yaparız. Zaten belediye olarak bu bizim asli bir görevimiz. Benim kafamda tasarladığım bu Doğanay Otel'in alt kısmında kalan bölüm de halk plajı olarak değerlendirilebilir. Sizin bu teklifinizi değerlendireceğiz" dedi.

 Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu da bu ayki toplantıya katıldı. Toplantıda meclis üyelerini bilgilendiren ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, ilk olarak meclis üyelerine ALTAV’ın faaliyetlerini anlatan bir video gösterisi sundu. 

 Toplantıda konuşan Dahaoğlu, "Kasım 2015’ten bu yana ALTAV olarak yeni bir yönetim kuruluyla var gücümüzle çalışıyoruz. ALTAV olarak, bütçemiz bugüne kadar 350.000 liradan fazla olmadı. Bütçe olarak sıkıntı çekiyoruz. Bundan sonraki süreçte hem Alanya Belediye Başkanımız, hem de diğer başkanlarımızla birlikte bu sorunu, yani asil bütçemizi 500.000 ile 1.000.000 TL’ye çıkarmalıyız. Alanya olarak şu an kendi tanıtım filmimizi çekecek kadar bile bütçemiz yok” dedi.

 Toplantı gündem dışı konuşmaların ardından sona erdi.

-Haberin videosu için tıklayınız! 

 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki