Radyo TimeRadyo Time

“Anlaşmazlıkları diplomasi ile ele almalıyız

Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin USA Today Gazetesi için bir yazı kaleme aldı. Çavuşoğlu yazısında, "Herkesin iyiliği için aramızdaki anlaşmazlıkları diplomasi ile ele almalıyız" değerlendirmesini yaptı.
Bu haber 241 kere okunmuş.23 Ağustos 2018, Perşembe - 15:34

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin USA Today Gazetesi için kaleme aldığı yazıda, "Kendi ülkesinin hayati derecede ulusal çıkarlar paylaştığı bir müttefiki yabancılaştırmak, kendi kendini engellemektir" ifadesini kullandı.

 ABD Başkanı Trump'ın NATO ülkelerinin savunma bütçelerini artırmasını istemekte haklı olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, "Fakat Türkiye'yi hedef alan yaptırımlar ve daha fazla yaptırım uygulayacağı yönündeki tehditler, halihazırda diğer birçok nato müttefikinin önünde olan bir ülkeyi yabancılaştırıyor" sözlerini kaydetti.

 Türkiye'nin müttefik olmaya devam edeceğini belirten Çavuşoğlu, yazısında şu sözlere yer verdi: "2006 yılında NATO, üye ülkelerin gayrisafi milli hasılalarının yüzde 2'sini savunmaya harcamalarını resmi olarak hedefledi. Bu hedefe yönelik adımları ne yazık ki sadece bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda ülke attı. Türkiye ise, bu hedef 2024 yılında ulaşmayı hedefledi ve bizim askeri harcamalarımız halihazırda NATO ilkeleri olan yüzde 20'nin üzerinde. Biz aynı zamanda en eski ve coğrafi olarak en stratejik konumdaki nato müttefikiyiz ve en güçlü ikinci orduyla güney kanadının muhafızlığı yapıyoruz." 

 Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırımlarına dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, küresel tehditlere karşı ilişkilerin güçlenmesi gerekirken zayıfladığını belirtti. Çavuşoğlu, Terör Örgütü IŞİD'e karşı önemli bir aşama katedildiğini belirterek, bu tehlikenin sürdüğünü vurguladı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 1 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki