“Asla vazgeçmeyeceğiz”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde şehit aileleri ile iftarda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, Filistin’de masum insanlara yönelik büyük bir insanlık suçu işlendiğini vurgulayarak, “Tüm dünya gözünü yumsa da, biz İsrail zulmüne rıza göstermeyeceğiz. Filistinli kardeşlerimizin sadece kalbimizde değil tüm imkanlarımızla yanlarında olmayı sürdüreceğiz. Kudüs’ün İsrail tarafından gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.
Bu haber 283 kere okunmuş.17 Mayıs 2018, Perşembe - 14:21

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayının ilk iftar sofrasında şehit yakınları ve gaziler ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen iftar programında Cumhurbaşkanı Erdoğan, davetlilere hitaben bir konuşma yaptı.

“Türk Milleti, tarih boyunca şehit ve gazilerinin açtığı yolda ilerledi”

Terörle mücadelede ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlara Allah’tan rahmet; şehit yakınlarına sabır, gazilere de sıhhat ve afiyet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitlik ve gaziliğin İslam inancında ve kültüründeki önemine değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir insanın kendi canını millet, ezan, bayrak, vatan gibi ulvi değerler için feda etmeyi göze alması, bu uğurda mücadele etmesi, yaralanması ve ölmesi karşısında ancak saygı duyulabilir” diye konuştu.

Türk milletinin tarih boyunca şehitlerinin ve gazilerinin açtığı yolda ilerleyerek coğrafyalar fethedip devletler kurduğuna ve en zor dönemlerinde bile ayakta kalmayı başardığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin 1071’den itibaren süren yolculuğunun bir asır önce kesilmek istendiğini; ancak milletin Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda bu saldırıyı püskürttüğünü söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminin, milletin istiklal ve istikbaline yönelik en son saldırı olduğunu; ancak milletle tek yürek ve tek yumruk olarak bu alçak girişimi başarısızlığa uğrattıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk milleti 15 Temmuz’da tarih sayfalarında kaldığı sanılan dirayetini, cesaretini, imanını bugün de en güçlü şekilde muhafaza ettiğini göstermiştir” dedi.

“Şehit yakınları ve gazilerimize her alanda çok önemli imkânlar sağlıyoruz”

Şehit yakınlığı ve gazilik unvanların, en büyük şeref ve iftihar vesilesi olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin vefasını göstermek için şehit yakınlarına ve gazilere her alanda çok önemli imkânlar sağladıklarını, eğitimden istihdama, sağlıktan iaşelerine kadar hiçbir konuda mağdur olmamaları için gereken her türlü tedbiri aldıklarını kaydetti.

Şehit yakınlarına ve gazilere, bu sıfatların kendilerine yüklediği önemli sorumluluklarının olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlerin bu sıfatın vakarına uygun hareket etmesi, hem şehitlerimize olan minnetimiz, hem de gazilik sıfatına olan saygımız sebebiyle çok önemlidir” dedi.

Şehit yakınlarından ve gazilerden, bu ülkenin en ulvi değerlerinin sembollerini temsil ettiklerini unutmamalarını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sıfatla yapacağınız her hata, sergileyeceğiniz her olumsuz davranış temsilcisi olduğunuz değerlere zarar verecektir. Şehitlerimizin aziz ruhlarını muazzep etmeye, gazilik onurunu zedelemeye hiçbirimizin hakkı yoktur” şeklinde konuştu.

Özgürlüğün, vatanın, bu uğurda mücadele etmenin kıymetini en iyi Türk milletinin bildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Filistin’de, tek suçları binlerce yıldır üzerinde yaşadıkları topraklardaki haklarını savunmak olan masum insanlara yönelik işlenen büyük bir insanlık suçuyla karşı karşıya olunduğuna dikkat çekti.

“Amerika’nın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı İsrail yönetimini adeta azdırmıştır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “İsrail’in hak, hukuk, adalet, insanlık tanımayan saldırıları sebebiyle yarım asrı aşkın süredir huzur yüzü görmeyen Filistinliler bir kez daha zulme maruz kaldılar. Amerika’nın büyükelçiliğini, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kurumların kararlarını hiçe sayarcasına Kudüs’e taşıma kararı İsrail yönetimini adeta azdırmıştır. İsrail askerleri topraklarını savunmak dışında hiçbir amaçları olmayan, asla silaha, şiddete, zorbalığa başvurmayan masum Filistinlileri özellikle hedef göstererek çocuk, engelli, yaşlı, kadın demeden katlediyor. Dünyanın bir başka yerinde yaşansa, tüm uluslararası kurumların, tüm devletlerin ayağa kalkacağı bu saldırı, İsrail tarafından Filistinlilere uygulandığında maalesef büyük bir aymazlıkla karşılanmıştır.

Türkiye’nin girişimleri, İslam coğrafyasındaki mazlum halkların yürek yakan isyanları ve kimi vicdanlı Batılıların itirazları dışında, bu trajediye sadece seyirci kalındığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm dünya gözünü yumsa da, biz İsrail zulmüne rıza göstermeyeceğiz. Filistinli kardeşlerimizin sadece kalbimizde değil tüm imkânlarımızla yanlarında olmayı sürdüreceğiz. Kudüs’ün İsrail tarafından gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz” vurgusunda bulundu.

“Filistinlilerle dayanışma içinde olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz”

Uzun zamandır işgal altındaki Filistin topraklarının, özgür Filistin devletinin sınırları içinde huzura ve güvene kavuşacağı günlere kadar, Filistinlilerin mücadelesini destekleyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yanlarında kim olursa olsun İsrail yönetiminin uyguladığı teröre, döktüğü kana, yaptığı haksızlıklara karşı mücadele eden Filistinlilerle dayanışma içinde olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” sözlerine yer verdi.

Son hadisede, henüz olaylar başlamadan önce, İsrail yönetimini sağduyulu davranması konusunda ikaz ettiklerini, buna rağmen katliam başlayınca, tüm uluslararası ve insani mekanizmaları harekete geçirdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun bu konuyu özel olarak ele alması için girişimlere başladıklarını, BM Güvenlik Konseyi üyelerini daha etkili şekilde harekete geçirmeye çalıştıklarını aktardı.

Olayların başlamasının ardından pek çok ülke liderini aradığını, temaslarını bu gece ve yarın da süreceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da cuma günü İslam İşbirliği Teşkilatı’nı olağanüstü zirve toplantısını gerçekleştireceklerini hatırlattı. Ardından Yenikapı Meydanı’nda büyük bir miting düzenleyeceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günü de Diyarbakır’da bir miting yapılacağını ve bu mitinglerde dünyaya sesleneceklerini söyledi.

“Amerika ve İsrail’deki büyükelçilerimizi istişareler için Ankara’ya çağırdık”

Filistinlilerle dayanışma ve şehitlere saygı maksadıyla 3 gün süreyle ülke genelinde yas ilan ettiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Yaralıların tahliyesi için Genelkurmay Başkanlığımız, Dışişleri Bakanlığımız ve AFAD Başkanlığımız yoğun çaba gösteriyor. İsrail’in engellemelerine rağmen bu çabalarımızdan vazgeçmiyoruz. Amerika ve İsrail’deki büyükelçilerimizi istişareler için Ankara’ya çağırdık. İsrail’in Ankara Büyükelçisine de ülkesine gitmesini tavsiye ettik ve gitti. Ramazan ayı boyunca Filistinli mülteciler için tüm İslam ülkelerini kapsayan büyük bir yardım kampanyası yürütülecek.”

Filistin meselesinin, sadece bir toplumun topraklarını ve izzetini koruma mücadelesi olmadığının, aynı zamanda tüm insanlık ve onları temsil eden uluslararası kurumlar için de bir imtihan olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ana kadar bu imtihanın çok kötü geçtiğini dile getirdi.

İsrail’in hukuk tanımaz, hak ve adalet bilmez, şımarık, küstah, insanlık dışı uygulamalarına karşı sesiz kalınmasının, çok tehlikeli bir kapının açılması anlamına geleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce Bosna’da, Afrika’da, Somali’de, yakın zamanda Irak ve Suriye’de kötü imtihanlar veren uluslararası sistemin, Filistin’deki tavrıyla intihar ettiğini diye getirdi.

“Dünya hızla haydutluğun hakim olduğu bir kaosa doğru sürüklenecek”

“Şayet İsrail zorbalığına daha fazla sessiz kalınırsa, dünya hızla haydutluğun hâkim olduğu bir kaosa doğru sürüklenecektir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, güçlü olanın istediğini aldığı, mazlum olanın ise hep kaybettiği böyle bir düzenin, insanlığın sonu demek olacağını ve Türkiye olarak bu kötü gidişe itiraz ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bedeli ne olursa olsun, sonuna kadar hakkın, hakikatin, mazlumun yanında yer alacağız. Bizim için bu tavır konjonktürel değil, ilkeseldir. Aynı tavrı Suriye konusunda da, Irak konusunda da, Somali konusunda da, Bosna konusunda da, Kırım konusunda da, Karabağ konusunda da gösteriyoruz. Bugüne kadar mazlumun kimliğine hiç bakmadık, bakmayacağız. Dünyanın 17. büyük ekonomisi olmamıza rağmen insani yardımlarda millî gelire oranla dünyada birinci sırada yer almamızın sebebi işte budur. Canlarını ve namuslarını kurtarmak için ülkemize sığınan 3,5 milyon Suriyeliye yıllardır ev sahipliği yapmamızın sebebi işte bu yaklaşımdır. İstikrarsızlığın ve açlığın pençesinde kıvranan Somali’de yaklaşık bir milyar dolarlık bir destekle tüm dünyaya örnek olacak bir kalkınma modelini hayata geçirmemizin sebebi işte bu insani davranıştır.”

“Tüm insanlığın mutluluğu ve refahını sağlayana kadar bu yoldan dönmeyeceğiz”

Filistinlilerin de aynı sebeple yanlarında olduklarının ve ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyerek, aynı sebeple uluslararası sistemi adalete davet ettiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ecdadımız böyle yapmıştı, biz de aynı yoldan ilerliyoruz. İnşallah kendimizden başlayarak tüm kardeşlerimizin, tüm insanlığın mutluluğu ve refahını sağlayana kadar bu yoldan dönmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Son 5 yılda darbe girişimi ve terör örgütlerinin kullanılması dâhil, her türlü alçaklığın kullanılarak Türkiye’nin istikrar ve güven ortamının tehdit edildiğine, Türkiye’nin güney sınırları boyunca bir terör koridoru oluşturulmaya çalışıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut sistemle sorunların üstesinden gelmenin giderek zorlaştığını gördüklerini, bu yüzden de ülkenin yeni bir yönetim sistemine ihtiyaç duyduğunu yüksek sesle dile getirdiklerini söyledi.

15 Temmuz sürecinin, Türkiye’de pek çok mesele gibi, siyasetin önceliklerini ve duruşunu da değiştirdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl 16 Nisan’daki halk oylamasının ardından yaşananların ise kendilerini 24 Haziran’da yapılacak bir erken seçimle karşı karşıya bıraktığını ifade etti.

“Eski Türkiye’nin hastalıklarını hortlatmak için uğraşanlara asla izin vermeyeceğinize inanıyorum”

Seçimin şimdiden Türkiye’ye ve millete hayırlı olması temennisinde bulunan ve seçimin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin, tüm kuralları ve kurumlarıyla işlemeye başlayacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Milletimiz bugüne kadar olduğu gibi 24 Haziran’da da iradesini serbestçe sandığa yansıtacaktır. Biz millî iradenin üzerinde hiçbir güç tanımadık, tanımıyoruz. Ülkemizin yeni bir döneme adım atacağı 24 Haziran seçimlerinde milletimizin yine en doğru kararı vereceğinden şüphem yoktur. Sizlerden ülkemizin demokrasiden ekonomiye her alandaki umutlarını ifade eden 2023 hedeflerine sahip çıkmanızı özellikle rica ediyorum. Eski Türkiye’nin hastalıklarını hortlatmak için uğraşanlara asla izin vermeyeceğinize inanıyorum. Türkiye’yi yeniden istikrarsızlığa, çekişmenin, kısır kavgaların tuzağına çekmek isteyenlere itibar etmeyeceğinizi biliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, misafirlerinin Ramazan ayını kutlayarak ve yaptıkları ibadet, dua, hayır ve hasenatın kabul olması temennisiyle tamamladı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 5 = ?

 
En Son Haberler
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki