Radyo TimeRadyo Time

Ata sporu 'Gökbörü' Manavgat’ta yaşatılıyor

Türklerin en eski savaş oyunlarından "Gökbörü", Manavgat’ta kurulan kulüp tarafından tanıtılarak yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Manavgat Gökbörü Atlı Spor Kulübü Başkanı Mustafa Çolak, Türklerin geleneksel atlı sporu gökbörünün 5.000 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.
Bu haber 890 kere okunmuş.08 Temmuz 2018, Pazar - 13:30

 Türklerin en eski savaş oyunlarından "Gökbörü", Manavgat’ta  kurulan kulüp tarafından tanıtılarak yaygınlaştırılmaya çalışılıyor.

 Manavgat İlçesinin Çolaklı Mahallesi'ndeki Yörükler Obası Mevkinde geniş bir alanda faaliyet gösteren Manavgat Gökbörü Atlı Spor Kulübü'ne gelen ziyaretçiler atlara biniyor ve kulüp sporcularınca oynanan Gökbörü’yü ilgiyle izliyor. Toprak sahada içi doldurulmuş oğlak postunu yerden alarak karşı takımın kalesine bırakmak için mücadele eden atlı sporcular, renkli görüntüler oluşturuyor. Sporcuların akrobatik hareketler yaparak postu birbirlerinden kapmaya çalışırken, bir yandan da atlarını dört nala sürmeleri de izleyenlere heyecanlı anlar yaşatıyor.

 Manavgat Gökbörü Atlı Spor Kulübü Başkanı Mustafa Çolak, Türklerin geleneksel Atlı Sporu Gökbörü’nün 5.000 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyleyerek, bu sporun hala 6 ülkede oynandığını belirtti.

 Kulübü kurduktan sonra Antalya'daki resmi kurumlarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla bağlantıya geçtiklerini ifade eden Çolak, kurumların düzenleyecekleri etkinliklere katılarak en eski Türk sporunu geniş kitlelere tanıtmak istediklerini dile getirdi.

-Haberin videosu için tıklayın! 

 

Etiketler: Manavgat   Gökbörü  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki