Radyo TimeRadyo Time

"AVM'ler arttı küçük esnaf battı"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer, geçim sıkıntısı içinde olan ve emeklilikte BAĞ-KUR primleri nedeniyle sıkıntı yaşayan esnafın mağduriyetini bir kez daha TBMM gündemine taşıdı.
Bu haber 225 kere okunmuş.28 Haziran 2019, Cuma - 10:57

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İşçinin, çiftçinin, emeklinin alım gücünün düşmesinin esnafları doğrudan etkilediğini vurgulayarak, ticaret hacminin daraldığını söyledi. AVM'lerin kent merkezlerinde artmasının ise küçük esnafı zora soktuğunu ifade eden Gürer, “Bu yetmezmiş gibi halkın alım gücünün düşmesi esnafa kepenk kapattırmaktadır” dedi.

Geriye dönük borçlanma sağlansın

2000 yılından önce oda ve vergi kaydı bulunan ve iş yeri olan esnafın, BAĞ-KUR’a kayıt yaptırmadığı için emekli olamadığını hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “Geriye dönük borçlanma yoluyla esnafa emeklilik yolu açılmalıdır. Geçmişte bu konuda düzenlemeler yapılmışsa da farklı nedenlerle borçlarını ödeyemeyen esnaflar için bir kez daha bu yol açılmalı ve esnafın emekli olması için gerekli destek verilmelidir. Bir yıllık yapılandırma süreciyle emekliliğin esnafa bir hak olarak yeniden tanınması bu mağduriyetleri giderecektir. Bu konuda vermiş olduğum Kanun Teklifi komisyonda bekliyor. Ayrıca, esnafların ödemekte oldukları primlerin yüksekliği nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar vardır. Ülkemizde her kesimin artan sorunları yanında esnaflar için de yapılması gereken düzenlemelerin bir an önce yapılmalıdır” dedi.

Gürer: “Kanun teklifi verdim”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esnafın emekliliğini kolaylaştıracak olan kanun teklifinin de mecliste olduğunu belirtti. Gürer,  “İktidar bu konuda çözümcü olursa binlerce esnafın mağduriyeti giderilmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 1 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki