Radyo TimeRadyo Time

Bakan müjdeyi verdi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Alanya İçmesuyu İsale Hattındaki çalışmalarda sona geldi.
Bu haber 213 kere okunmuş.20 Nisan 2018, Cuma - 13:40

 DSİ, Alanya'nın içme ve kullanma su ihtiyacını çözüme kavuşturacak isale hattında çalışmalarını sürdürüyor. Proje kapsamında çalışmaları devam eden İçme Suyu Arıtma Tesisi ve İsale Hattı Projelerinin tamamlanması ile Alanya'ya yılda 47,3 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edilecek. Proje ile Dim Barajı'ndan saniyede alınacak 1,761 metreküp su, içme suyu arıtma tesisine 1600 mm çaplı çelik boru ile iletilecek. Arıtma tesisinde arıtılacak su ile de Alanya'nın 2045 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak.

 İnşaatı devam eden arıtma tesisi 2 kademeli ve günlük toplam 150.000 metreküp kapasiteli olarak tasarlandı. Proje kapsamında 90.000 metreküplük 1. kademede çalışmalar sürüyor. Arıtma tesisinde ünitelerin betonarme imalatı ve mekanik işleri tamamlandı. Çevre düzenlemesinin devam ettiği arıtma tesisinde yüzde 98 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı.

 Alanya İçmesuyu İsale Hattında ise toplam 13.500 metrelik boru imalatı tamamlandı ve hatta yüzde 97 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. İsale hattının inşaatının tamamlanmasını müteakip ise arıtma tesisinde performans testlerine başlanacak.

 DSİ olarak son 15 yılda Antalya'da 19 baraj ve 3 gölet baraj inşa ettiklerinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Hizmete aldığımız tesisler ile Antalya'da 448.920 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 468.000.000 TL zirai gelir artışı sağladık. Ayrıca 88 derenin ıslahını tamamlayarak taşkın zararlarını asgari seviyeye indirdik" dedi.

 İçme suyu bakımından da önemli projeleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Veysel Eroğlu, “Bu çerçevede yapımına devam ettiğimiz ve Alanya'nın 2045 yılına kadar ihtiyacı olan içme ve kullanma suyunu temin edecek projede sona yaklaştık. Yaklaşık 45.000.000 lira yatırım bedeli ile inşa ettiğimiz bu projeyi yıl içerisinde tamamlayarak alanyalılara menba kalitesinde içme suyu temin edeceğiz" diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 2 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki