Radyo TimeRadyo Time

“Barışın tarafında yer alacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’nda “10 Bin Hatim, 100 Bin Dua” konseptiyle düzenlenen geleneksel Kadir Gecesi programına katılarak, vatandaşlara hitap etti.
Bu haber 241 kere okunmuş.01 Haziran 2019, Cumartesi - 17:51

İstanbulluların ve tüm Müslümanların Kadir Gecesi’ni tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, *Bizleri Kadir Gecesi’ne eriştiren, gönüllerimizi bu mübarek gecede, böylesine güzel bir atmosferde buluşturan Mevla’ya sonsuz hamd-ü senalar ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de, Yemen’de, Afganistan’da, Irak’ta, Pakistan’da, Libya’da çatışmaların gölgesine Ramazan’ı geçirmek zorunda kalan mazlumlara dualar gönderdiklerini belirterek, “ Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olarak 566 yıl önce İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han’ı, onun kahraman askerlerini, tam 566 senedir bu aziz şehrin semalarından Ezan-ı Muhammediyi eksik etmeyen tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Yurt içinde ve yurt dışında vatanımızın bekası için eli tetikte, gözü ufukta nöbet tutan Mehmetçiklerimize buradan selam ediyorum” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Irak’ın kuzeyinde bölücü terör örgütüne yönelik Pençe Harekâtı’nı yürüttüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekâta katılan tüm kahraman Türk askerlerine şükranlarını sundu.

“Ramazan ayı kardeşliği yeniden diriltmek için fırsata dönüştürülmeli”

Ramazan’ın nefsi terbiye etme, Kur’an, ibadet, hayır-hasenatla Hakk’a yaklaşmanın, Mukabeleyi Şeriflerle kalpleri arındırma, tefekkür ve tezekkürle kulluğun şuuruna varma ayı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Kadir Gecesi münasebetiyle bizleri ‘10 bin Hatmi Şerif’in’ ve ‘100 bin duanın’  bereketine ortak eden siz kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Rabbim; günahların af edildiği; samimiyetle, göz yaşlarıyla yapılan duaların geri çevrilmeyeceği bu mukaddes gece hürmetine, indirdiğiniz hatimleri dergahı izzetine kabul buyursun diyorum. Mevla’m hepimizi tıpkı bugün burada olduğu gibi, Rûz-i Mahşerde de Efendimizin Liva-ül Hamd Sancağı altında felaha erenlerden eylesin diye dua ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayının sadece ibadetleri artırmak için değil, kardeşliği yeniden diriltmek, hatırlamak için de fırsata dönüştürülmesi gerektiğine işaret ederek, Müslümanların meşakkatli bir dönemden geçtiğini, iç savaşlar ve çatışmaların, terör örgütleri eliyle yürütülen çıkar kavgalarının, Ramazan sevinçlerine gölge düşürdüğünü söyledi.

Suriye’de sekiz yıldır aralıksız süren zulüm ve katliamın, her gün yeni canlar almaya devam ettiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Coğrafyamızın farklı bölgelerinde, her gün beş kez aynı kıbleye yönelen, aynı safta bir birine kenetleyen; aynı peygambere, aynı kitaba, aynı yaratıcıya inanan insanlar, çoğu zaman bir hiç uğruna birbirlerinin kanını döküyor. Filistin’de ilk kıblemiz Kudüs’e yönelik devlet terörü, tüm dünyanın gözleri önünde pervasızca sürdürülüyor” ifadelerini kullandı.

“Türkiye çatışmaların ortasında bir huzur adasıdır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin çatışmaların ortasında istikrarı, iç barışı, demokrasisi ve vatandaşlarının birlik ve beraberliğiyle bir huzur adası olduğunu kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bazı şeylerin kıymeti ancak kaybedilince anlaşılır. İstikrarın önemi kaosta, barışın önemi savaşta, huzurun, sükûnetin önemi çatışmada daha iyi kavranır. Bizler Türk Milleti olarak geçmişte bu sıkıntıların hemen hepsini yaşadık. Bugünlere sınana sınana, imtihanlardan geçe geçe geldik. Evlatlarımızın sağ-sol diyerek bölündüğü, aynı mahallenin çocuklarının birbirine kurşun sıktığı dönemlere şahit olduk. Demokrasimizin askıya alındığı, darbe mahkemelerinin uyduruk kararlarıyla körpe fidanların darağaçlarında analarından kopartıldığı yürek dağlayan sahneler gördük. Çorum’da, Sivas’ta, Kahramanmaraş’ta mezhepçilik fitnesiyle komşunun komşuya düşman edilmek istendiği kirli provokasyonlara maruz kaldık. İnsanlarımızın kılık-kıyafetinden, sakalından, dış görünüşünden dolayı eziyet çektiği, kızlarımızın başörtüsünden dolayı üniversitelere alınmadığı günleri yaşadık.”

“17 yılda ihanetten ekonomik tetikçiliğe kadar her türlü provokasyonu yaşadık”

Ağaç bahanesiyle sokakların ateşe verildiği, bölücü terör örgütünün vatandaşların mahremine el uzattığı dönemlerin yaşandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “DEAŞ’lı canilerin ülkemizin üzerine salındığı operasyonlara mazur kaldık. İşte en son 15 Temmuz’da aklını ve kalbini Pensilvanya’daki şarlatanın emrine vermiş bir ihanet çetesinin darbe girişimiyle karşılaştık. Son 17 yılda vesayet girişimlerinden sokak olaylarına, ihanetten ekonomik tetikçiliğe kadar her türlü provokasyonu bizzat gördük, yaşadık, tecrübe ettik” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, millet olarak bir daha benzer acılar yaşamaya tahammülleri olmadığına vurgu yaparak, bunun için herkesin uyanık olması, basiret ve ferasetle hareket ederek kardeşliğine sahip çıkması gerektiğini söyledi.

“Hiçbir şey bizim dayanışmamızdan daha önemli değildir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Unutmayın, hiçbir şey bizim şu dayanışmamızdan daha önemli değildir. Hiçbir şey komşumuzun, dostumuzun, sevinci ve hüznü paylaştığımız, her gün yüzüne baktığımız, selam verdiğimiz ahbabımızın gönlünü kırmaktan daha değerli değildir. Hiçbir şey Türkiye’nin istiklalinden, Türk Milletinin istikbalinden daha mühim değildir” dedi.

“Biz ayrıştırmanın değil kucaklaştırmanın; kavganın değil barışın tarafında yer alacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 82 milyonun her bir ferdini Türkiye ortak paydasında buluşturmanın mücadelesini vereceklerini, kardeşliğin üzerine titremeye, Türkiye’yi büyütmeye, güçlendirmeye, bir barış ve huzur abidesi olarak yüceltmeye devam edeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim bu mübarek gece hürmetine, indirdiğiniz 10 bin hatim ve yaptığınız 100 bin dua hürmetine kardeşliğimizi muhafaza buyursun” duasında bulunarak, Türkiye’nin başarısı için dua eden herkese en kalbi selamlarını iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım’ın tecrübelerini anlatarak, “Emaneti ehline vermemiz lazım, burada bu emanetin ehli Binali Yıldırım kardeşimizdir. Uluslararası camiada yeri olacak, uluslararası ülkelerden bir tanesi İstanbul’a yakışacak belediye başkanı olarak Binalı Yıldırım kardeşimizi belirledik, biliyorsunuz oylar çalındı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlardan bazılarını cezaevindekiler için genel af talebinde bulunması üzerine, “Herkesi serbest bırakmak gibi bir şey olmaz. Bırakılması gerekenler noktasında Adalet Bakanlığımızın çalışması var. İnşallah bu çalışma neticesinde bırakılabilecek olanları inşallah seçimlerden sonra Meclis açıldığında tekrar oralarda bunlar görüşülecek” bilgisini verdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 1 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki