Radyo TimeRadyo Time

Başhekim Lakadamyalı, Alanya'da yapılan Covid-19 test sayısını açıkladı

Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı, Alanya’da Covid-19 vakasının ilk kez 14 Mart görüldüğünü, bugüne kadar 30 bin test yaptıklarını söyledi.
Bu haber 74 kere okunmuş.28 Ekim 2020, Çarşamba - 14:38

  Dünyada 2020 yılında görülen salgınla ilgili açıklamalarda bulunan Lakadamyalı, Alanya’da Covid-19 salgınında ilk vakanın 14 Mart tarihinde görüldüğünü ifade ederek, “Alanya’da bugüne kadar 30 bin Covid19 test yaptık. 47 yoğum bakım yatağımız bulunmaktadır. Bunların yüzde yirmi beşini korona virüs hastalarına ayırdık. Büyük bir gururla söyleyebiliriz ki yoğum bakıma ayırdığımız ünitelerinin tamamını dolduramadık” dedi. Başhekim Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı, koronavirüsle çok ciddi ve iyi bir şekilde mücadele yürüttüklerini açıklarken, “Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilde kurulan Covid-19 test laboratuvarların 21.’si Alanya’da faaliyete geçti. Yani biz birçok ilden daha önce Covid-19 test laboratuvarlarına kavuştuk” İfadelerini kullandı.

Korona virüsün en çok sağlık çalışanlarını etkilediğinin altını çizen Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı, Dünya’da ve Türkiye’de bu salgın dolayısıyla bir çok sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini belirterek, “Bizim sağlık çalışanlarından entübe olanımız yok ve bir kişi dahi Covid-19 sebebiyle ölmüş değil. Sadece geçtiğimiz ay Samsun’dan Alanya’ya gelen bir sağlıkçımız hayatını kaybetti ancak onunda hastanemizde tek bir gün bile mesaisi olmadı” dedi. Başhekim Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı, “Eski hastane pandemi hastanesi değil numune alım merkezi oldu. Bu merkez bugüne kadar 14 bin kişiye tarama yaptı. Korona virüsten korunmanın tek yolu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı gibi maske, mesafe ve hijyen” diyerek uyarısını yineledi. 

Etiketler: covıd19   test  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 4 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki