Radyo TimeRadyo Time

“Basın özgürlüğü en temel haklardan biridir”

CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü yazılı açıklamayla kutladı.
Bu haber 373 kere okunmuş.10 Ocak 2019, Perşembe - 11:56

Kumbul; "Haber alma hakkı, en temel insan haklarından biridir. Bu hakkı bize sağlamak için, zor koşullarda çalışan, güvencesiz çalışma koşullarına mahkum edilen, mesleklerini icra ederken iktidarların gazabına uğrayarak bedel ödeyen bütün basın emekçilerinin, Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlarım. Maalesef ülkemiz, AKP iktidarı ile birlikte basın özgürlüğü konusunda çok kötü bir sınav vermektedir. Uluslararası sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde açıklanan küresel basın özgürlüğü endeksinde Türkiye 180 ülke içerisinde 157'nci sırada yer almaktadır. İlgili kuruluşun raporunda Türkiye, gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi olarak adlandırılmaktadır.

Bunun yanı sıra, medyadaki tekelleşme, muhalif basına yönelik baskılar Anayasal bir hak olan basın özgürlüğünü kısıtlayan etkenlerdir. Halkın haber alma hakkı doğrultusunda, gerçekleri yazmaktan başka bir amacı olmayan özgür basının bütün unsurları, AKP iktidarı tarafından işten çıkarmalarla, tutuklama tehdidiyle susturulmak isteniyor. 

Bütün modern ülkelerde medya, demokrasinin ve sivil toplumun en temel organlarından biridir. İletişim ve bilgi çağı olarak adlandırılan günümüzde, basına yönelik baskılar asla kabul edilemez.

Antalya'da yerel gazetelerde çalışan, gece gündüz demeden haber peşinde koşan, özlük hakları noktasında büyük sıkıntılar yaşayan, iktidarın yerel odakları tarafından özgür bir şekilde haber yapmaları engellenen basın emekçilerimizin ve özgür basının, her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz

Basın emekçilerinin insani çalışma koşullarında ve hiçbir baskıya uğramadan özgürce çalışabildikleri, hiçbir gazetecinin yaptığı haberlerden dolayı tutuklanmadığı bir Türkiye dileğiyle, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlarım" dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 1 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki