Bayram tatilinin kısa olması iç turizmi etkiledi

Ramazan Bayramına sayılı günler kala Alanya’da turizmciler beklentilerini açıkladı. Geçen yıla oranla tatilin kısa olmasından dolayı iç pazarda düşüş yaşayacağını söyleyen turizmciler, dış pazarda ise olumlu gelişmeler olduğunu belirtti.
Bu haber 442 kere okunmuş.18 Haziran 2017, Pazar - 13:41

 Ramazan Bayramına sayılı günler kala Alanya'da turizmciler beklentilerini açıkladı.

 Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Türkiye'ye gelişlerde özellikle Rus pazarının açılmasıyla birlikte daha öncede bahsettiğimiz gibi geçen seneden daha iyi bir performans söz konusu. Bu sene tesislerimiz daha erken açılma imkanına kavuştular hem de dolulukları daha üst noktada oldu. Tabii burada temel sorunumuz Avrupa pazarındaki gerilemenin bize pazarlama sürecinde hareketlendirmek için fiyat anlamında düşüşler yapmamızdı" dedi.

 Önümüzdeki günlerde iç pazarında devreye girmesiyle birlikte ve bayram itibariyle toparlayacağını aktaran Sili, 2014 ve 2015 sezonu rakamlarına ulaşılmayacağını söyledi ve geçen sezondan çok daha iyi performans olacağını söyledi. Bayram süresinin uzatılmasının iç turizm ve ekonomiye katkısının olum yönde olduğu belirten Sili, genel olarak Alanya bölgesini değerlendirdiğimizde Haziran ayını yüzde 70'lerle kapatacağımıza İnanıyoruz" şeklinde konuştu.

 Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (Türsab) Alanya Bölgesel Yürütme Kurlu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, Suat Çavuşoğlu ise "Nedenlerinden bir tanesi de daha kısa olması. Bu bayram 4 gece 5 gün ile kısıtlanıyor. 2016 yılında 9 güne kadar çıkan uzunluk vardı. Ağırlıklı olarak Türk misafirlerimiz kendi araçları ile seyahat etmeyi istediğinden dolayı 1 gün gelirken, 1 gün de giderken tatillerini harcamak istemiyorlar. Bununda rezervasyonlarda farkını görüyoruz. Birde ekonomik gidişatımız. İnsanlar önlerini göremiyorlar. Dolayısıyla bu bayramdan çok fazla bir beklentimiz yok. 2016 ramazan bayramına göre bu yılki bayram arasında yüzde 25-30 arasında bir düşüş bekliyoruz" dedi.

 Dış pazarla ilgili de konuşan Çavuşoğlu, "2016 yılı itibariyle çok fazla uçak anlaşması yapılmamıştı ama şu an Bulgaristan, İtalya, Hırvatistan doldu. Dolayısıyla Türkiye'ye ağırlıklı bir talep var. Çoğu tur operatörü Türkiye'ye ek uçak seferleri koymaya başladılar. Bu bizim için önemli bir gelişme. Dış pazarda da böyle güzel gelişmeler var" diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 3 = ?

 
En Son Haberler
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki