Radyo TimeRadyo Time

Berberliği bırakıp süs eşyaları üretti

Son yıllarda hediyelik eşya satan esnafın vazgeçilmezleri arasına giren bu bitkiden yapılan ürünler, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. Yabancıların bu ilgisi ise su kabağı ustalarının sayısını artırıyor.
Bu haber 299 kere okunmuş.04 Eylül 2018, Salı - 13:49

 Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1. Alaaddin Keykubad'ın Konya'dan sonra kendisine ikinci başkent yaptığı ve kışlık merkez olarak kullandığı tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan Alanya'da asırlardır su kabı, bardak, kaşık, çatal, kepçe, tuzluk, yemek kasesi, yağdanlık, vazo, saksı olarak kullanılan su kabağı, artık süs amaçlı üretiliyor.

 Son yıllarda hediyelik eşya satan esnafın vazgeçilmezleri arasına giren bu bitkiden yapılan ürünler, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. Yabancıların bu ilgisi ise su kabağı ustalarının sayısını artırıyor. Bu ustalardan birisi de berberliği bırakıp bu işte uzmanlaşan 40 yaşındaki Nazmi Aydemir. Birkaç yıl önce berberlik mesleğini bırakan Aydemir, su kabağı işlemeciliğini öğrenmeye karar verdi. Aydemir, akrabalarından ve arkadaşından su kabağı süsleme sanatını öğrendi. Daha sonra da Alanya Kalesi'nde atalarından kalan evde yaptığı ürünleri satarak geçimini sağlamayı sürdürdü. Aydemir, mesleğe biraz geç başladığını, ancak hızla ilerlediğini söyledi.  

-Haberin videosu için tıklayın! 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 4 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki