Radyo TimeRadyo Time

Bilgilendirmeyi tamamlayan BAKA proje hazırlama eğitimleri verecek

Isparta, Burdur ve Antalya’da 2019 yılı Mali Destek Programları bilgilendirme toplantılarında tamamlayan BAKA, her ilde proje hazırlama eğitimi verecek.
Bu haber 221 kere okunmuş.22 Haziran 2019, Cumartesi - 12:15

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) ‘Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi’, ‘Sosyal Kalkınma’ ve ‘Turizm Altyapısının Geliştirilmesi’ başlıklarından oluşan 2019 Yılı Proje Mali Destek Programları’nın (MDP) Isparta, Burdur ve Antalya’daki bilgilendirme toplantıları tamamlandı. Son başvuru tarihi internet üzerinden (KAYS) 23 Ağustos 2019 olan 2019 Mali Destek Programları’nın amaçları, hedefleri ile ilgili konularda katılımcılar bilgilendirildi. Hibe şeklinde gerçekleşecek destekler hakkında BAKA Program Yönetim Birim Başkan Vekili Hasan Yüksek ile uzmanlar bilgilendirme yaptı. Bilgilendirme toplantılarındaki konuşmasında BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci de, proje fikirlerinin hayat bulması için Kalkınma Ajansı’nın her zaman göreve hazır ve kapılarının açık olduğunu vurguladı. BAKA, Isparta, Burdur ve Antalya’da proje hazırlama eğitimleri de verecek. Proje hazırlama eğitimleri 24 Haziran’da Isparta’da, 25 Haziran’da Burdur’da ve 26 Haziran’da Antalya’da gerçekleştirilecek. 

Isparta, Antalya ve Burdur’un sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak üzere faaliyetlerini sürdüren BAKA’nın proje hazırlama eğitimlerine katılmak isteyen yerel paydaşlar [email protected] adresine ad ve soyadları ile iletişim bilgilerini içeren bir e-posta göndererek kayıt yaptırabilecek. Yerel kapasiteyi geliştirmeye yönelik uygulamalı eğitimlerin gerçekleştirileceği, potansiyel başvuru sahiplerine verilecek proje hazırlama eğitimlerinde; Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden projelerin nasıl hazırlanacağı, başvuru sırasında nelere dikkat edileceği, fikrin projeye dönüştürülmesinin nasıl gerçekleştirileceği, projenin nasıl hazırlanacağı, mantıksal çerçeve yaklaşımı, faaliyet planı, bütçe ve iş planı kavramları, teklif hazırlama ve sunma süreci ile başvuru formu ve eklerinin doldurulmaları konularında katılımcılara bilgiler aktarılacak.

Mali Destek Programları

BAKA’nın başarılı projelere toplam 20 milyon TL tutarında desteğin kullandırılacağı 2019 yılı Mali Destek Programları’nı üç ana alt başlıkta ilgili konulardaki projelere açtı. Programının ilk altbaşlığı; toplam 12 milyon TL bütçe ayrılan Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı. Program amacı; ‘Üç ilde turizm faaliyetlerinin bölge geneline ve 12 aya yayılmasının sağlanması ve turizmde hedef kitlenin çeşitlendirilmesi’ ile ‘turizm altyapısının güçlendirilmesi yoluyla bölgede turizm faaliyetlerinin yaygınlaştırılması ve turizmden elde edilen gelirin arttırılması’ olarak belirlendi. Programın önceliği, ‘ekoturizm faaliyetlerine yönelik altyapının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi’ ile ‘natif turizm faaliyetlerinin gelişmesine yönelik altyapının iyileştirilmesi’ olarak belirlendi ve başarılı projelere ‘250 bin TL ile 2 milyon TL’ arasında destek sağlanacak. 

Mesleki eğitimin geliştirilmesi 

2019 yılı Mali Destek Programları’nın diğer bir alt başlığı ise, ‘Batı Akdeniz Bölgesi’nde yenilikçi model ve yöntemler kullanımıyla mesleki eğitimin kalitesinin artırılması ve bölgenin ihtiyaç duyduğu nitelikli personel ihtiyacının karşılanması, Batı Akdeniz’de ihtiyaç duyulan alanlarda mesleki eğitimin geliştirilmesi yolu ile işgücü niteliğinin artırılmasını’ hedefleyen Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı. Toplam  5 milyon TL bütçe ayrılan programda öncelikleri ‘yenilikçi mesleki eğitim modellerinin geliştirilmesi ve mesleki eğitim altyapısının (sınıf, laboratuvar, atölye, makine-teçhizat ve eğitim materyalleri) iyileştirilmesi’ ile ‘mesleki eğitime erişimde güçlük çeken kesimlerin (engelliler, hükümlüler vb.) mesleki eğitime erişiminin sağlanması’ olarak belirlendi. Programda başarılı bulunan projeler de; bütçelerinin yüzde 90’ına kadar 100 bin TL ile 1 milyon TL arasında destek alabilecek.

Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı

Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı da diğer bir altbaşlık. Toplam 3 milyon TL bütçe ayrılan programla ‘bölgede yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla sosyal içermenin bütüncül anlamda sağlanıp, sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek üzere dezavantajlı grupların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının sağlanarak yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’nın önceliği ise, ‘engellilerin, kadınların, çocukların, yaşlıların, eski hükümlülerin, madde bağımlılarının ve genç işsizlerin kişisel kapasitelerinin artırılarak sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının sağlanması’ oldu. Yüzde 90 oranına kadar desteklenecek projelere 75 bin ile 300 bin TL arasında destek verilecek.

BAKA’nın Antalya, Isparta ve Burdur’da uygulanacak projelere doğrudan finansman desteği sağlayacağı 2019 Yılı Mali Destek Programları hakkında detaylı bilgi, başvuru rehberi ve eklerinin tamamı http://www.baka.gov.tr internet sitesinden temin edilebiliyor. 2019 MDP için başvurular internet üzerinden (KAYS) 23 Ağustos 2019 saat: 23.59’a kadar yapılabilecek.

Etiketler: BAKA  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 8 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki