Radyo TimeRadyo Time

“Binalara kimlik kartı çıkarılsın”

“Deprem değil bina öldürür” diyen CHP’li vekil Mahmut Tanal, ‘binalara kimlik kartı’ verilmesi için kanun teklifi hazırladı.
Bu haber 279 kere okunmuş.04 Şubat 2020, Salı - 11:20

Elazığ ve Malatya’da 41 kişinin hayatını kaybettiği 6.8 şiddetindeki depremden sonra binaların sağlamlığı yeniden tartışmaya açılırken, CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, ‘binalara kimlik kartı’ verilmesine ilişkin bir kanun teklifi verdi.

Tanal’ın Meclis Başkanlığı’na sunduğu teklifin yasalaşması halinde deprem riski taşıyan binaların takibi kolaylaşacak. Kimlik kartı sistemi sayesinde her bir binanın kim tarafından hangi tarihte yapıldığı, teknik şartları, kullanılan malzeme, binayı denetleyenler, onay ve ruhsat verenler, binanın zeminini, kalitesini, konumunu kontrol edenler, yapım süresi ve tüm sorumlular herkes tarafından bilinecek.

Binalar insan gibi takip edilmeli

CHP’li Mahmut Tanal’ın hazırladığı kanun teklifinin gerekçesinde, Türkiye’nin deprem fay hatları bakımından yüksek risk taşıyan bir konumda olduğu kaydedildi.

Kaçınılmaz şekilde beklenen depremlerden korunmak için ancak önlemlerin ciddi bir tavır ve yaptırımlarla alınması gerektiğinin altının çizildiği gerekçede, yaşanan depremlerde görüldüğü üzere ölümcül olanın depremler değil yapılar olduğuna dikkat çekildi.

Depremde yanındaki bina ayaktayken yıkılmış bina örneklerine her seferinde rastlanıldığının belirtildiği gerekçede, “Bu nedenle binaların hafriyat aşamasından iskan ve sonrasında kullanılmasına, sonrasında ise periyodik olarak kontrolüne kadar geniş kapsamlı bir denetim mekanizması gerekmektedir. Yapılara aynı bir insan gibi, doğumundan ölümüne kadar takip edilebilecek bir kimlik kartı verilmesi, bu neticeye ulaşmak için pratik ve kökten çözüm getirecek ve sonuca götürecek bir uygulama olacaktır. Bu nedenle binalara bir kimlik kartı çıkarılmalı ve bu kartın tıpkı her insanın yanında taşıdığı kimliği gibi binanın üzerinde taşımasını sağlayarak, sadece inşa aşamasında değil sonrasında da vatandaşlarımızın oturacakları, kullanacakları yapıların denetiminin yapıldığını bilmesi ve yapının ne durumda olduğu hakkında fikir sahibi olması açısından önemlidir. Ayrıca araştırma neticesinde değil, isteyen herkesin bu bilgilere ulaşması sağlanmış olacaktır” denildi.

CHP’li Mahmut Tanal’ın imzasını taşıyan kanun teklifinin madde gerekçesinde ise her yapının bir kimlik kartına sahip olması ile denetim mekanizmasının herkes tarafından kontrolünün sağlanacağı, bu kimlik kartına sahip binalara ait bilgilerin gerek fiziksel, gerekse dijital ortamda tutulması, saklanması ve güncellenmesi ile sağlam niteliklere sahip yapıların inşasının sağlanacağı, böylece deprem ve sonrasında yaşanan kayıpların önüne geçebilecek bir mekanizmanın kurulmuş olacağı vurgulandı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki