Radyo TimeRadyo Time

Büyükşehirin hizmeti kırsalı mutlu etti

Antalya Büyükşehir Belediyesi, hizmeti vatandaşın ayağına kadar götürerek sosyal belediyeciliğin en güzel örneğini veriyor. Alanya’nın kırsal mahallelerinde yaşayan çocuk, genç, yaşlı bireylere doktor, hemşire, sosyolog, psikolog, kuaför hizmeti verildi. Çocuklara diş eğitimi, kadınlara kuaförlük hizmeti sunulurken, yaşlı ve bakıma ihtiyaç duyan bireyler ise sağlık kontrolünden geçirildi.
Bu haber 240 kere okunmuş.06 Haziran 2018, Çarşamba - 11:00

 Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler, Sağlık ve Kültür Dairesi Başkanlıkları kırsal bölgelerde oturan vatandaşları, mahallelerinde ve evlerinde ziyaret ederek, derdine çare oluyor. Merkeze uzak olan, şehre gelip gitme şansı daha az olan, hasta, yaşlı, çocuk ve bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlara yönelik gerçekleştirilen sosyal proje geçtiğimiz hafta Dim Vadisi’ndeki mahallelerden başladı. Alanya’nın Doğusu, Kuzeyinden sonra şimdi de  Batsı’ndaki mahallelerde devam ediyor.   

 Sosyal Hizmetler ve Sağlık Dairesi Başkanlarının idaresinde gerçekleştirilen çalışmaya, doktor, hemşire,  sosyolog, psikolog, kuaför ve yardımcı personel olmak üzere 45 kişilik bir ekip katılıyor. 4 kişiden oluşan ekipler gittikleri mahallelerde evlere dağılarak, yaşlı, hasta ve bakıma muhtaç olan vatandaşlara yerinde hizmet veriyor. 

 Sosyal alanda yerinde verilen hizmet Alanya Dim Vadisi’ndeki mahallelerde başladı. Şehrin Kuzeyi ve Doğusundan sonra şimdi de Batısı’nda çalışmalara başlandı. 3 Haziran Pazar günü Güzelbağ, Güney, Burçaklar, Yenice ve Gümüşgöze mahalleleri, 4 Haziran Pazartesi günü Karamanlar, Saburlar, Çakallar, ve Alara Mahalleleri, 5 Haziran’da ise Kayabaşı, Hacıkerimler, Yeniköy, Toslak, Emişbeleni ve Soğukpınar mahallerinde sosyal hizmet çalışmaları gerçekleştirildi.  

 Kırsal mahallelerdeki çocuklara Diş Doktoru tarafından, diş temizliği, bakımı ve fırçalama teknikleri uygulamalı anlatıldı. Ayrıca diş macunu, diş fırçası, konuyu anlatan broşür ve boyama kitapları hediye edildi.  

 Kırsal mahallelerdeki vatandaşlardan sosyal güvencesi olmayan, ihtiyaç sahibi aileler de tespit edilerek sosyal kart talepleri alındı. Sosyologlar evlerde incelemelerde bulundu. 

 Bakıma ihtiyaç duyan hastalar ve engellileri evlerinde ziyaret eden sağlık ekipleri, sağlık kontrollerini gerçekleştirdi. Ayrıca hasta olan yaşlı kadın ve erkekler tek tek muayene edildi. Tansiyonları ve şekerleri ölçülen hastaların sağlıkla ilgili şikayetleri dinlendi. Durum önem arz edenler sağlık kuruluşlarına yönlendirildi. 

 Mobil Kuaför Tırında ise genç, yaşlı, ve çocuklara saç kesimi, tıraş, cilt bakımı, el ve ayak tırnakları bakımı konularında hizmet verildi. İlk kez cilt bakımı yaptıran ve kuaförle tanışan bayanların keyfine diyecek yoktu. Çocukların da saçları tıraş edildi. Kızların ise saçları istedikleri şekillerde örüldü. Yaşlı bireyler, “ Bunca yıldır ilk kez bir berber ayağımıza kadar gelerek bizi tıraş ediyor. Allah bu hizmeti ayağımıza kadar getiren Menderes Türel Başkanımdan razı olsun” dedi.  

 Büyükşehir ekibi, 6 Haziran Çarşamba günü (bugün) Asmaca, Bademağacı, Oba Alacami, Değirmendere Basırlı, 7 Haziran’da ise Gözüküçüklü, Şıhlar, Yaylakonak, Aliefendi, İspatlı, İshaklı ve Seki Mahallelerinde vatandaşlarla buluşacak ve yerinde sosyal hizmetleri vermeye devam edecek. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 2 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki