Radyo TimeRadyo Time

CHP koronavirüs esaretindeki Türk tır şoförleri için Meclis’te genel görüşme istedi

CHP’li Vekil Mahmut Tanal ve arkadaşları, İran-Türkmenistan sınırında koronavirüs esaretindeki yüzlerce Türk tır şoförü için Meclis’te Genel Görüşme açılmasını talep etti.
Bu haber 155 kere okunmuş.09 Mart 2020, Pazartesi - 10:57

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal ve milletvekili arkadaşları, İran’da koronavirüs salgınının baş göstermesinin ardından Türkmenistan’ın bu ülkeyle olan sınır kapılarını kapatması nedeniyle Lütfabad Sınır Kapısı’nda mahsur kalan yüzlerce Türk tır şoförünün acilen tahliyesinin gerçekleştirilip, mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla Meclis’te Genel Görüşme açılmasını talep etti.

Ne Türkmenistan geçiş izni veriyor ne de İran

TBMM Başkanlığı’na sunulan önergenin gerekçesinde, İran üzerinden Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan’a yük götüren Türk tır şoförlerinin koronavirüs önlemleri gerekçesiyle günlerdir Irak-Türkmenistan sınırında bekletildiği hatırlatıldı. Gerekçede, ne Türkmenistan’ın Türk tır şoförlerinin kendi sınırlarına geçişine izin verdiği ne de İran’ın vatandaşlarımızın geri dönüşüne izin verdiği aktarıldı.

Tır şoförleri ve gözü yaşlı aileleri için meclis acilen özel gündemle toplanmalı

Su ve yiyecekleri tükenmek üzere olan tır şoförlerinin hastalık kapma riski ile de karşı karşıya olduğunun belirtildiği gerekçede, şoförlerin ailelerinin de gelişmeleri büyük bir endişeyle izlediği kaydedildi.

Gerekçede şöyle denildi: “Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentinde mahsur kalan 32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan ve 1 Arnavutluk vatandaşı olmak üzere 42 kişiyi 16 bin kilometre yol kat ederek 32 saatlik bir operasyonla tahliye edip karantinada gözlem altında tutan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, İran-Türkmenistan sınırında mahsur kalan yaklaşık bin 200 vatandaşını da kendi kaderlerine terk etmesi düşünülemez. Ancak yetkili makamların bu konudaki sessizliği bizleri derinden üzmektedir. Deyim yerindeyse sesleri duyulmayan, adeta ölüme terk edilen yaklaşık bin 200 Türk tır şoförü ve endişeli bekleyiş içindeki gözü yaşlı aileleri için TBMM Genel Kurulu’nun acilen özel gündemle toplanması gerekmektedir.”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki