Radyo TimeRadyo Time

“Çiftçimiz karpuzdan zarar ediyor”

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, karpuz fiyatların çok düşük seyretmesi nedeniyle çiftçilerin zarar ettiğini söyledi.
Bu haber 386 kere okunmuş.17 Haziran 2019, Pazartesi - 15:48

Manavgat’ta karpuz fiyatlarının çok düşük seyretmesi üreticiyi isyan ettirdi. Manavgat Ziraat Odası (MZO) Başkanı Rasim Metin, Manavgat Toptancı Halinde üretici ve komisyoncularla bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Manavgat’ta yaklaşık 5.500 dönüm kavun-karpuz ekiminin yapıldığını belirten Başkan Metin, “Şu an görüyoruz ki karpuz 30-35 kuruşa para etmiyor, satılmıyor. Geçen yıl 45-50 kuruş olan karpuz şu an 30 kuruşa satılmıyor” dedi.

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin’in hedefinde ulusal basın vardı. Metin, “Çiftçinin malı biraz para ettiği zaman haber yapanlar para etmediği zaman neden sesleri çıkmıyor?” diye sordu.

Metin, “Ulusal basına seslenmek istiyorum. Ulusal basın karpuz 1 liraya 3 liraya 4 liraya satılırken İstanbul’da satılırken haykırıyordu, çırpınıyordu. Domates halden 1,5 liraya 2 liraya, 3 liraya halden çiftçiden alınıp İstanbul’da 5 liraya 6 liraya satılırken Ulusal basın Türkiye’de enflasyonu çiftçinin malına ayarlamaya çiftçinin sebzesinden meyvesinden ayarlama babında her gün haber yapıyordu. Ama şu an 30 kuruşa 25 kuruşa çiftçinin karpuzu kalkmıyor. 60-65 kuruşa 70 kuruşa çiftçinin kavunu kalkmıyor. Kavun geçen sene 1,5 liradan aşağı değildi. Bu günlerde ama ulusal basından hiçbir haber izleyemiyoruz. Niye bu kadar duyarsız kalıyor bu ulusal basın? Çiftçinin malı biraz para ettiği zaman haber yapıyor ses getiriyor. Ama para etmediği zamanda hiç kimsenin sesi çıkmıyor. Ezilen çiftçi oluyor” diye konuştu.

Bu yıl çiftçinin karpuz fidesini ortalama 2,60 kuruşa aldığını ve maliyetlerin arttığını dile getiren Metin, “Bu vatandaş bunun içinden nasıl çıkacak şu anda 60,70 kuruş bunun maliyeti var. 60, 70 kuruş maliyeti olan karpuzu çiftçi 30 kuruşa satarsa bu çiftçinin yeni seneye umudu da kalmayacak. Çiftçi bitecektir. Çiftçi üretmedikçe bu ülke kalkınamaz. Bu çiftçinin girdi maliyetleri olan gübrede ilaçta ve mazotta desteklenmelidir” dedi.

Üreticiler de karpuzun bu sene fiyatının çok düşük olması nedeniyle zarar ettiklerini belirtti. 

Etiketler: Rasim Metin   MZO   Manavgat   Karpuz  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki