Radyo TimeRadyo Time

“Çocuk istismarcısına af olmaz”

Kumbul; "Çocuklara cinsel istismar suçlarında mağdur ve failin evlenmesi halinde, cezanın ertelenmesini öngören düzenleme, üç yıl önce AKP tarafından Meclis’e getirilmiş, büyük tartışmaların ardından düzenleme geri çekilmişti. Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bu düzenlemeyi, “Düğün yapılmış, dernek yapılmış, gelmişler, hediyeleri takmışlar, resmen evlenmişler” diyerek savunmuştu" dedi.
Bu haber 494 kere okunmuş.17 Ocak 2019, Perşembe - 17:04

CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul; “İktidara yakın basın organlarında yer alan haberlere göre; “Erken yaşta evliliklerden kaynaklanan cezaları affedecek” düzenleme, verilen cezalarla mağduriyet yaşandığı bahanesiyle AKP tarafından yeniden Meclis’e sunulmaya hazırlanıyor.
 
Çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak, kadınların daha erken yaşta mağdur olmasına ve çocuklara yönelik istismarın artmasına sebep olacak bu yasa, çağ dışı bir anlayışın ürünüdür. Daha önce bu düzenleme Meclis’e getirildiğinde, CHP’nin ve sivil toplum örgütlerinin baskısıyla geri çekilmiş, çocuklara cinsel istismar suçunu gerçekleştirenlerin cezasız kalmasına, yeni failler için de özendirici olmasına yol açacağı belirtilmişti.
 
Çocukların her türlü istismar ve kötü muameleye karşı korunması noktasında; yasal, idari, toplumsal, eğitsel bütün önlemlerin alınması için Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Uluslararası İstanbul Sözleşmesi’ne imza atmış bir ülkeyiz.
 
Yeni mağduriyetler yaratacak, çocuk evliliklerinin meşrulaştırılmasına, çocuk istismarcılarının affedilmesine neden olacak bu çağ dışı düzenlemenin, dün olduğu gibi bugün de karşısında olacağız.
 
18 yaşından küçük çocukların evlendirilmesinin önüne geçecek yasal adımların güçlendirilmesi için mücadele edeceğiz” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki