Radyo TimeRadyo Time

Çocuklarınızı karne notuna göre yargılamayın!

Okullarda 2018-2019 eğitim-öğretim yılının sona ermesiyle birlikte karne heyecanının yaşandığı şu günlerde ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Burak Uygur ebeveynlere bazı uyarılarda bulundu.
Bu haber 187 kere okunmuş.15 Haziran 2019, Cumartesi - 12:32

Karne heyecanının yaşandığı şu günlerde hem çocuklar hem de ebeveynler büyük heyecan yaşamaktadır. Her ne kadar ebeveynler tarafından okul başarısını yansıtan bir belge olarak görülse de karne tek başına başarının belgesi olamaz. Bu noktada yapılacak her baskı sonuçları iyileştirmek yerine daha da çıkmaza sokabilmektedir. Ailelerin tepkisinden endişe duyan çocuklar, karneyi almak ve eve gitmek istememektedir. Hatta bazı çocuklarımız da evden kaçma ya da eve gitse de odasından çıkmama isteği, aile üyeleriyle yüzleşmekten kaçma ve korkma gibi davranışlar görülebilmektedir. Eğer çocuklarınızda bunların yaşanmasını istemiyorsanız her şeyden önce yargılayıcı ve suçlayıcı olmaktan kaçmalı onları anlamaya çalışarak çözüm odaklı olmalısınız.

Unutmamalıyız ki hiçbir şey çocuklarımızdan daha değerli değildir. Sevgiyi başarıya bağlamak yapılabilecek en büyük hatadır. Onlar zaten varlıklarıyla bizlere değer katmaktadır. Eğer karnedeki başarıyı sevgiye bağlarsak ileriki yıllarda çocuklarımızın ruh sağlığı üzerinde çok olumsuz durumlar görülebilmektedir.

Öncelikle çocuğunuzu çok iyi tanımalı ve onun özelliklerini çok iyi bilmelisiniz. Sadece tek bir zeka kavramının olmadığını biliyoruz. Kimi çocuklar müziğe, spora ya da doğa bilimlerine daha yeteneklidir. Çocuğunuzun hangi alanlara yetenekli olduğunu keşfetmeli ve ona göre yönlendirmelisiniz. Bu durumun okul başarısını yükselttiğini göreceksiniz.

Günümüzdeki eğitim sistemiyle birlikte aileler internet üzerinden çocuklarının notlarını öğrenebilmektedir. Unutmamalı ki karne bir sonuç, önemli olan bu sonuca getiren süreci iyi değerlendirmektir. Eğer internet ortamında sık aralıklarla çocuğun gelişim süreci iyi değerlendirilirse ve veli toplantılarına düzenli olarak katılınırsa, okuldaki öğretmenlerle de iş birliği sağlanırsa çözüm yolları daha rahat bulunulacaktır.

Karnesi iyi olan çocuklarımıza maddi değeri yüksek olan ödüller vermekten kaçınmalıyız. Bu durum ileride çocuğunuzda ciddi sorunlara neden olabilmektedir.“diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 1 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki