Radyo TimeRadyo Time

Damlataş Mağarası turistlerin akınına uğruyor

Alanya’da 1948 yılında keşfedilen Damlataş Mağarası, astım hastalarına şifa umudu oldu. Türkiye'de turizme açılan ilk mağara olarak da bilinen Damlataş Mağarası, iskele inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı açılırken dinamit patlatılması sonucu tesadüfen ortaya çıktığı belirtiliyor.
Bu haber 1410 kere okunmuş.23 Temmuz 2017, Pazar - 13:51

 Alanya’da yer alan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Damlataş Mağarası, doğal güzelliğinin yanı sıra şifa arayan astım (nefes darlığı) hastalarının da ilgi odağı haline geldi. Türkiye'de turizme açılan ilk mağara olarak da bilinen Damlataş Mağarası, 1948 yılında iskele inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı açılırken dinamit patlatılması sonucu tesadüfen ortaya çıktı. 

 Damlataş Mağarası'nın bir diğer adının da 'astım mağarası' olarak bilindiğini söyleyen Turist Rehberi İhsan Tarhan, mağaranın 1948 yılında keşfedildiğini belirtti. Tarhan, "İlgili kurumlar tarafından resmi olarak Alanya İskelesinin yapımı için burada dinamit patlatılıyor. Bütün bu patlamaların neticesinde mağara tesadüfen bulunuyor. Daha sonra ilgililer buraya davet ediliyor ve burada incelemeler yapılıyor" dedi.

 1948 yılında Alanya'nın küçük bir ilçe ve tek hanın olduğunu belirten Tarhan, "O yıllarda Alanya'da otel bile yoktu. Tabi bu mağara ulusal basında haber konusu olunca Türkiye'nin her tarafından insanlar Damlataş Mağarası'na gelmeye başlıyor  ve günümüze kadar da bu özelliğini kuruyor” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 10 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki