Radyo TimeRadyo Time

“Dijital dünyayı yakalama konusundaki kararlılığımız tamdır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen MÜSİAD Vizyoner’19 adlı programa katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.
Bu haber 239 kere okunmuş.27 Kasım 2019, Çarşamba - 16:12

Dünyanın 94 ülkesinde ve 224 noktada aktif şekilde faaliyet yürüten MÜSİAD’ın bu önemli gücünü ülke ekonomisinin emrine vererek, çok önemli bir misyonu yerine getirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geniş örgütlenme ve faaliyet ağı ile kendi alanında dünyanın sayılı kuruluşları arasında yer alan MÜSİAD camiasını, ekonomimize sağladıkları katkılar için tebrik ediyorum” ifadesini kullandı. 

Vizyoner’19 programının daha çok dijital ekonomi, dijital ticaret, geleceğin şehirleri, milli teknoloji hamlesi gibi başlıklar altında şekillendiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim gündemimizde dijital ekonomi, dijital ticaret, dijital Türkiye, geleceğin şehirleri var. Türkiye'nin geleceği, işte burada, bu toplantıda yapılacak tartışmalarla şekillenecektir” dedi.

Konuya verdikleri önem doğrultusunda, yeni yönetim sistemine geçerken Cumhurbaşkanlığı bünyesinde Dijital Dönüşüm Ofisi kurduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, amaçlarının; siber güvenlikten milli yazılımlara, kritik altyapıların korunmasından büyük veri ve yapay zeka gibi alanlara kadar konuyla ilgili tüm başlıklardaki çalışmaları takip edip desteklemek olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Özellikle eskiden e-Devlet çatısı altında verilen hizmetleri çok daha genişleterek Dijital Türkiye Platformu’nda bir araya getirdik. Biz dijitalleşmede her ne kadar hızlı hareket ediyorsak da, teknoloji bizden çok daha hızlı ilerliyor. Hükumete geldiğimizde ülkemizde toplam 3 bin geniş bant internet abonesi vardı.  Bugün Türkiye’de 75 milyonun üzerinde geniş bant internet abonesi bulunuyor.  Mobil telefon abonesi sayısı 23 milyondu, bugün 82 milyonun üzerine çıktı. Fiber hat uzunluğumuz 81 bin kilometreydi, bugün 364 bin kilometreyi geçtik.  Ancak bu fiber hat konusunda yavaş gittiğimizi görüyoruz. Firmalarımızın fiber hat yatırımını hızlandırması gerekiyor. Aksi takdirde 5-G teknolojisini etkin bir şekilde kullanamayız. Fiber hat yatırımları konusunda engel çıkartanlar karşılarında bizzat beni bulacaklarını bilmelidirler.  Ülkemizdeki e-Devlet veya Dijital Türkiye kullanıcı sayısı 44 milyonu geride bıraktı.”

Uzay teknolojisinde devrim niteliğinde adımlar attıklarını ve Türkiye Uzay Ajansını kurduklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türksat 4-A’yı 2014’te, Türksat 4-B’yi 2015’te uzaya göndermiştik. İnşallah Türksat 5-A’yı önümüzdeki yıl, Türksat 5-B’yi 2021’de uzaya yolcu ediyoruz. Asıl önemlisi, 2022 yılında yerli haberleşme uydumuz Türksat 6-A’yı devreye almış olacağız. Türkiye 3-G teknolojisine 2009’da ve 4,5-G teknolojisine de 2016’da geçmişti. Hedefimiz uçtan uca yerli ve milli 5-G haberleşme teknolojisini 2021 yılında hizmete sunmaktır. Görüldüğü gibi oldukça iyi gidiyoruz. Eksiklerimiz ve aksaklıklarımız hala olmakla beraber, dijital dünyayı yakalama konusundaki kararlılığımız tamdır” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 3 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki