Radyo TimeRadyo Time

Domates dalında kaldı

Üreticinin domatesi dalında kaldı. Kış aylarında yüksek fiyata satılmasıyla gündeme gelen domates bugün halde 60 ile 80 kuruş arasında alıcı bulunca, üreticinin ürünleri dayında çürümeye terk edildi.
Bu haber 245 kere okunmuş.19 Haziran 2019, Çarşamba - 13:57

Satış maliyetinin üretim maliyetini karşılamadığını belirten Toslaklı Üreticiler, ulusal basını göreve davet ettiler. Fiyatların sadece yüksek olduğu dönemde gündemi gelmesinden şikayet eden üreticiler bu kez dalında kalan ürünlerin haber bültenine taşınması çağrısı yaptı.

Serasına ektiği salkım domateslerin dalında kalmasına isyan eden Üretici Hüseyin Selimoğlu, "Üretici olarak isteğim kışın domates 10 lira olduğu zaman mikrofonu eline alıp marketlere pazarlara manavlara koşan basın mensuplarını aynı şekilde dalında kalan bu domatesleri de haber bültenlerine taşımaları. 50 kuruş ile 80 kuruş arasında domates satıyoruz. Maliyetler 3 katına çıkarken, fiyat hep düşüyor. Geçen yıl 3 liraydı şimdi 60 kuruş. En sağlıklı ürünü yetiştirmeye çalışıyoruz, ama ürünlerimiz elimizde kalıyor. Ürünlerde kalıntı bulunması imkansız. Biz maliyetlerin düşmesini ve sıkıntımızın gündeme getirilmesini bekliyoruz" dedi.

İhracatın olmadığı her dönem üretici için sıkıntı günler olduğuna dikkat çeken Toslak Mahalle Muhtarı Sabit Uysal, "Toslak Mahallesi’nde yaz boyu üretim devam ettiği halde Mayıs ayı sonunda ihracat bitiyor. Biz hiçbir kalıntı olmayan ürün üretiyoruz, ancak yine ürünlerimiz dalında kalıyor. Fiyatlar 4-5 liraya çıkınca, “Bu fiyata domates mi yenir” diyen medyayı bu kez de dalında kalan domatesleri görüntülemeye davet ediyoruz. Gelsin, üreticinin ne yaşadığı yerinde görsünler. Üreticilerin zarar etmemesi için fiyatların 1,5 liranın altına düşmemesi gerekiyor" diye konuştu.

Ülkeye örtü altında sıkıntı günlerin beklediği uyarısında bulunan Üretici ve İlaç Bayi Ali Turaç ise açıklamasında devletten destek değil pazar istediklerini vurguladı. Turaç, "Çok dertliyiz. Maliyetlerimiz her geçen gün artıyor. Zor şartlarda üretim yapıyoruz. Şu an domates 60 kuruşa satılıyor. Gübre fiyatları geçen yıla oranla 3 kat artı. Üreticiler sürekli üreterek, ekonomiye destek oluyor. Karı koca yılın 10 ayı serada çalıyor. Bunların sadece işçilik yevmiyesi aylık 5.000 lirayı geçiyor. Kimse bunu hesaba katmıyor. “Üreticiler lüks araca biniyor” diye konuşuyorlar. Bunları duyuyoruz. Ancak biz gece gündüz bahçede çalışarak çocuklarımızı okutmak için uğraşıyoruz. Çiftçilerimizin hepsinin arazileri atanan miras araziler satın alarak bu üretimleri şu şartlarda yapmak imkansız. Çünkü hiçbir kalıntı olmayan doğan ürünleri üretiyoruz. Biz devletten destek istemiyoruz. Destek üreticiyi temelleştirir. Bize pazar kapılarını açsınlar, bizim için yeterli. Bizim tek eksiğimiz, yaz dönemindeki pazar sıkıntısı. Uçaklarda en çok tercih edilen içeceğin domates suyu olduğuna yönelik makaleler okuyoruz. Eğer bölgemize bir salça ya da meyve suyu fabrikası kurulsa üretici hiçbir sıkıntı yaşamaz. İlçe ve ülke ekonomimize katkı sağlar. Antalya bölgemizde bir salça fabrikasının olmaması acı bir durum. Eğer şartlar böyle devam ederse, yakın zamanda yaş sebze ve meyveyi de ithal eder duruma geliriz" uyarısında bulundu.

Üreticinin haklı isyanda bulunduğunu belirten Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe ise açıklamasında; medyayı artan maliyetler ve üretecinin yaşadığı sıkıntıyı gündeme getirme konusunda göreve davet etti. Göktepe, "Alanya'da örtü altı üretiminin en çok yapıldığı Toslak Bölgesinde Haziran ayında domatesler dalında kaldı. Üretim maliyeti her geçen gün artarken fiyatlar düşüyor. Bugün domates halde 60 ila 80 kuruş arasında satılıyor. Kış aylarında sürekli domates fiyatları yüksek diye gündem yapan ulusal basını Alanya'ya bekliyoruz. Lütfen gelsinler, bir de şimdi dalında kalan bu domatesleri görsünler. Burada organik üretime yakın Bombus arıları ile üretim yapılıyor. Buna rağmen üreticinin ürünü para etmiyor. Gübre, ilaç, mazot, işçilik maliyetleri sürekli artış gösteriyor. Burada 1 kök domatesin maliyeti 6-7 lirayı buluyor. Üreticinin burada para kazanması için fiyatların 1,5 liranın altına düşmemesi gerekiyor. Buradan yatırımcılara ve devlet büyüklerine de çağrı yapıyorum; lütfen buraya bir salça, turşu ya da meyve suyu fabrikası kursunlar ki, üretici her  yıl aynı sorunu yaşamasın" dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 4 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki