Radyo TimeRadyo Time

Dünya Etnospor Konfederasyonu’ndan Rektör Kalan’a ziyaret

Dünya Etnospor Konfederasyonu Genel Sekreteri Sami Serdar, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan’a ziyarette bulundu.
Bu haber 226 kere okunmuş.22 Kasım 2019, Cuma - 16:24

Geleneksel spor ve oyunların bilinirliklerinin artması ve yaygınlaşmasına yönelik faaliyetlerde bulunan ve 2017 yılında İstanbul’a taşınan uluslararası bir kurum olan Dünya Etnospor Konfederasyonu’nun Genel Sekreteri Sami Serdar ile Etnospor Direktörlerinden Ömer Sokur, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Etnospor Kültür Festivali’nin Alanya’da yapılmasına yönelik konularda istişarelerde bulunuldu. 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Kalan, geleneksel sporların yaşatılmasını çok önemsediklerini vurgulayarak, etkinliklere ALKÜ olarak ev sahipliği yapabileceklerinin altını çizdi.  Rektör Kalan, ziyaretlerinden dolayı Genel Sekreter Serdar’a teşekkür etti.   

Etnospor nedir? 

Etnospor, günümüz spor oyunlarının artan bir şekilde sanayileştiği, kurumsallaştığı ve başarının tek bir gösterge olduğu bir zamanda geleneksel kültürlerin muhafaza edildiği yerel kimliklere özgü çok sayıda elementi bünyesinde bulunduran spor aktivitelerinin genel bir tanımıdır. Etnosporlar, Aba Güreşi, Aşık Oyunları, Atlı Cirit, Atlı Okçuluk, Kökbörü, Kuşak Güreşi, Mangala, Mas Güreşi, Şalvar Güreşi, Yabusame, Yağlı Güreş ve Yaya Okçuluğundan oluşmaktadır. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki