Radyo TimeRadyo Time

Dünyanın dört bir yanından yüzücüler Alanya’da buluşuyor

4 kıtadan 18 ülkeyi kapsayan dünyanın en büyük Açıksu Yüzme Yarışları Serisi Oceanman, Türkiye’de ilk kez yapılacak.
Bu haber 638 kere okunmuş.10 Mayıs 2019, Cuma - 15:35

Oceanman Türkiye, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Antalya Valiliği, Türkiye Yüzme Federasyonu ve Alanya Belediyesi’nin ev sahipliğinde 11-12 Mayıs tarihleri arasında sporun başkenti Alanya’da gerçekleştirilecek. Her yaştan ve her seviyeden yüzücülerin katılacağı organizasyonda 1,5 / 5 / 10 kilometre yarışlarının yanı sıra 3x750 metre ‘Oceanman Team’ takım ve 500 metre ‘Oceanman Kids’ çocuk yarışları da olacak.

Toros Dağları ile Akdeniz’in maviliği arasında yer alan cennet belde Alanya, Keykubat ve Kleopatra arasındaki efsanevi parkuru ile adından söz ettirecek.  Oceanman Türkiye, 5 ve 10 kilometre yarışları Keykubat ve Kleopatra Plajları arasında yapılacak. Yüzücüler Alanya Kalesi çevresinde, ‘Around The Castle’ sloganıyla efsanevi parkuru deneyimleyecek. Keykubat Plajı’ndan verilecek start ile Alanya kalesi çevresinde yüzüp, Kleopatra Plajı’nda 5K Half Oceanman tamamlanacak. 10K Oceanman yüzücüler ise Kleopatra Plajı’nda beslenme noktasında soluklanıp Keykubat Plajı’na geri yüzecekler. 

Dünyanın farklı yerlerinden organizasyona katılacak olan 23 ülkeden, 212’si yabancı toplam 626 yüzücü yepyeni bir coğrafya keşfedecek. Keşfedecekleri yeni coğrafyada, ‘Ben de oradaydım!’ diyecekler. Rekabetin ötesinde kalıcı etkisi olan, anlamlı ve unutulmaz bir deneyim yaşayacaklar.

Oceanman Türkiye Organizasyonunun ilk önceliği sporcuların güvenli ve emin bir şekilde yarışı tamamlaması olacak. Parkur üzerinde sporcuların yönünü rahat bulabilmesi için uluslararası standartlarda 12 balon konumlandırılacak. Balonlar 5k ve 10k yarışçıları için farklı renklerde olacak. Yine balonlarla belirlenmiş 8 farklı noktada da sabit olarak bekleyen tekneler yer alacak. Her teknede sağlık ve dalgıç-cankurtaran ekipleri bulunacak. Türkiye’de ilk kez olacağı üzere her sporcu beline zorunlu olarak swimbuoy (yüzme güvenlik balonu) takacak. Yüzücüler bu balonlar sayesinde su üzerinde görünür kılınacak. 

Heyecan ve rekabetin en üst seviyede yaşanacağı Oceanman Türkiye, Dünya Finali’nde yüzme şansı da yaratacak. Slot kazanma mücadelesi 5K ve 10K’da her yaş grubunu kapsıyor. 10K’da 5 slot, 5K’da 7 slot verilecek. Kendi yaş kategorilerinde dereceye girenler, Kasım ayında Dubai’de yapılacak olan Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanacaklar. 

Türkiye genç nüfusuyla gönüllülük faaliyetlerinde en dikkat çekici, potansiyeli en yüksek ülkelerden biri. Ülkemizin sportif geleceğine katkıda bulunmak amacıyla hareket eden Spor Gönüllüleri de, Oceanman Türkiye’de olacak. Okul Öncesi Fiziksel Aktivite Programı ile sosyal farkındalığın artması amaçlanırken, Oceanman Türkiye ile okul öncesi eğitimcilerinin eğitilmesi çalışması da yapılacak. En büyük amaç, çocukların büyük bir uluslararası organizasyonun parçası olma hissini onlara yaşatmak. 

Yarış gününde havanın 32 derece olması bekleniyor. Rüzgarsız günde, dalgasız denizde su sıcaklığı da 21,5 derece olacak. Sporcular tercih ederse ‘wetsuit’ giyebilecek. 

Yarış programı şöyle;

11 Mayıs 2019

10.00-12.00 Spor Gönüllüleri Derneği Plaj Etkinlikleri Keykubat Plajı
10.00-18.00 Yarış Kiti Dağıtımı ve Kayıt Keykubat Plajı
12.00 Yarış Birifingi (Kids Team) Keykubat Plajı
12.30-13.30 Oceankids Start Keykubat Plajı
15.00-16.30 Oceanteam Start Keykubat Plajı
18.30 Oceanteam Ödül Töreni Keykubat Plajı
19.00 Teknik Toplantı (1,5K-5K-10K) Keykubat Plajı
19.55 Makarna Partisi Keykubat Plajı

12 Mayıs 2019

09.00 10K Oceaman Start
09.30 5K Half Oceanman Start
15.00 1.5k Ocean Sprint Start
17.00 Ödül Töreni 

Etiketler: aroundthecastle   oceanmantürkiye   alanya   akdeniz    

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki