Radyo TimeRadyo Time

"Eğitim anlayışı değişecek"

Tasarım Beceri Atölyeleri Tanıtım Programı’nda yaptığı konuşmada Emine Erdoğan, “Güçlü bir gelecek, iyi kurgulanmış bir eğitim sistemi ile mümkündür. Bu da devlet ve özel sektörün güç birliğini gerektirir” dedi.
Bu haber 575 kere okunmuş.28 Şubat 2019, Perşembe - 13:36

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bilge Kağan İlkokulu'nda düzenlenen Tasarım Beceri Atölyeleri (TBA) Tanıtım Programı'na katıldı.

Programda katılımcılara hitap eden Emine Erdoğan, iyi eğitimli gençlere sahip toplumların,geleceğini garanti altına aldığını, eğitimin; gücü tükenmeyen bir ışık kaynağı gibi her yeri aydınlattığını söyledi.

“Tasarım Beceri Atölyeleri, çocuklara öğrendiklerini pratiğe dökme imkanı sağlayacak”

Emine Erdoğan, her gün yeni bir dünyaya yeni ihtiyaçlarla uyandıklarını, zamanın eskiye göre çok daha hızlı aktığını ifade ederek yeniliklere ayak uyduranların kazançlı çıkacağını, Tasarım Beceri Atölyelerinin de bu anlamda öncü bir çalışma olduğunu kaydetti.

“Bilgiyle hayat pratiğini birleştirmeyi hedefleyen bu atölyeler, çocuklarımızı hayata hazırlamayı amaç edinmektedir" diyen Emine Erdoğan, sanatla, sporla uğraşmak isteyen çocukların derslerinde başarısız olacağı düşüncesiyle çocukların kendilerine verilen bilgileri ezberleyerek depolamaya başladıklarını, hayattan kopuk şekilde nefes almadan sınav maratonuna hazırlanır hale geldiğini dile getirdi.

Emine Erdoğan, bilginin eyleme dönüşmediği durumlarda öğrenme heyecanının da olmayacağına işaret ederek, tasarım beceri atölyelerinin, çocuklara öğrendiklerini pratiğe dökme imkanı sağlayacağını, çocukların öğrendikleri bilginin ete kemiğe büründüğünü göreceklerini anlattı.

“Büyük icatlar, büyük eserler, büyük sevgilerden doğar”

Öğrenme sürecinin anne karnında başladığına dikkati çeken Emine Erdoğan, “İnsan, yaratılışı itibarıyla hayata atılmayı bu kadar geciktiremez. Beklerse melekelerini törpülemiş olur" diye konuştu.

Emine Erdoğan, Tasarım Beceri Atölyelerinin demode eğitim anlayışlarını değiştireceğine olan inancını dile getirerek Türkiye’nin geneline bu okulları yaygınlaştırarak çocukların bilgiyi bilgeliğe dönüştüreceklerini, eğitimi, okulu daha çok seveceklerini söyledi.

İnsanın yaptığı işi sevmesinin önemine dikkati çeken Emine Erdoğan, "Büyük icatlar, büyük eserler, büyük sevgilerden doğar. Çocuklara okulu, okulda geçen zamanı, öğretmen ve akranlarıyla kurduğu ilişkiyi sevdirebilirsek, gerçek öğrenme ortaya çıkar. Tasarım Beceri Atölyelerinde sanat, bilim, kültür, spor ve yaşam bir araya geliyor. Öğrenciler burada takım çalışmalarına dahil olarak bilgiyi anında eyleme dökme fırsatı bulacak. Böylece sosyal ve kültürel farkındalıkları artacak. Kendini bilen, tanıyan gençler, karar mekanizmalarına da kendilerini hazırlamış olacak" ifadelerini kullandı.

“Çocuklar ve gençler bu atölyelerde el ve zihin becerilerini geliştirerek teknolojinin kölesi olmaktan kurtulacak”

Emine Erdoğan, çocukların ve gençlerin bu atölyelerde el ve zihin becerilerini geliştirerek teknolojinin kölesi olmaktan kurtulacaklarını ifade ederek atölyelerde öğrencilerin farklı alanlarda ustalarla karşılaşmalarına imkan verileceğini, Türk geleneğinde önemli bir yeri olan usta çırak ilişkisinin de böylelikle ihya edilmiş olacağını vurguladı.

Emine Erdoğan, atölye süreçlerinde öğretmenlere büyük sorumluluklar düştüğüne dikkati çekerek, “Kıymetli öğretmenlerimiz, sizler toplumu inşa ediyorsunuz. Sadece derslerde bilgi aktaran değil, öğrencilerin hayatlarına yol çizen rol modellersiniz. Meslek tanımının içinde kutsallık geçen bir işi icra ediyorsunuz" değerlendirmesinde bulundu.

Nurettin Topçu'nun ‘40 yıl öğretmenlik yaptım, mabede nasıl girmişsem sınıfa da öyle girdim. Çünkü muallimlik, ruh sanatkarlığıdır’ sözünü hatırlatan Emine Erdoğan, öğretmenlerin yaptıkları işe gönül vermesi halinde başarının yakalanacağını kaydetti.

Emine Erdoğan, yeni metodun en büyük uygulayıcısının öğretmenler olacağını belirterek, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a eğitim alanında yeni ufuklar açma gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

İş insanlarını, kurumları ve okulları Tasarım Beceri Atölyelerinin sayısının artırılmasına katkı vermeye davet eden Emine Erdoğan, “Güçlü bir gelecek, iyi kurgulanmış bir eğitim sistemi ile mümkündür. Bu da devlet ve özel sektörün güç birliğini gerektirir. Bu hedef doğrultusunda çalışan bütün eğitim camiasına başarılar diliyorum. Bugün diktiğiniz taze fidanların, gelecekte ulu çınarlara dönüşmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

Emine Erdoğan, konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Selçuk ile atölyeleri gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Öğrencilerle tek tek sohbet eden Emine Erdoğan, bazı faaliyetlere de eşlik etti.

Tasarım Beceri Atölyelerinde gelenekten geleceğe geniş bir yelpazede atölye çalışmaları yapılırken, çocuklara halı dokumadan kod yazmaya kadar öğrendiklerini pratiğe dökme imkanı veriliyor.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 2 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki