Radyo TimeRadyo Time

Eğitim teknolojilerinde yeni bir adım: Türkiye'nin ilk “Online Terapi Destek Programı” hayata geçirildi

Dijital teknoloji her geçen gün hayatımıza yeni gelişmeler ve destekler getiriyor. Geçtiğimiz günlerde de ülkemizin ilk “Bilgisayarlı Terapi Destek Programı” hayata geçirildi.
Bu haber 266 kere okunmuş.11 Şubat 2020, Salı - 14:44

“Sınav Kaygısına Son - SKS” adlı program, sınav kaygısını kontrol etmeye ve azaltmaya yarayan becerileri uygulamalı olarak öğretiyor, bilişsel davranışçı terapi tekniklerine dayanıyor.

Öğrencilerin çoğu sınavlara hazırlanırken farklı seviyelerde kaygı yaşıyor. Yapılan araştırmalar yüksek seviyede sınav kaygısının öğrencinin başarısının düşmesine neden olduğunu ve edinilmiş olan bilginin etkili bir şekilde kullanılmasını engellediğini gösteriyor. 

SKS Programını hazırlayan Uzman Klinik Psikolog Cumhur Avcil kaygının kaynağında kişinin aklından geçirdiği, sınava veya kendisine ilişkin olumsuz düşüncelerin ve felaket senaryolarının bulunduğunu belirtiyor. Aynı zamanda bu düşüncelerin zihni meşgul ederek öğrenilmiş bilginin kullanılmasına engel olduğuna dikkat çekiyor. Bunun da öğrencilerin sınav başarısını düşürdüğünün altını çiziyor.

“Sınav Kaygısına Son – SKS” Türkiye’deki ilk online terapi destek programı

Uzman Klinik Psikolog Cumhur Avcil tarafından hazırlanan SKS’yi öğrenciler kendi başlarına ya da bir uzman gözetiminde kullanabiliyor. Programı tamamlayan öğrenciler düşüncelerini kontrol etmeyi ve değiştirmeyi, kaygının fiziksel belirtilerini azaltmayı, dikkatlerini sınava odaklamayı, motivasyonlarını artırmayı ve sürdürmeyi, verimli ders çalışmayı, zaman yönetimini uygulamalı bir şekilde öğreniyor. Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) tekniklerine dayanan SKS’ye cep telefonu, tablet ve bilgisayar üzerinden ulaşılabiliyor. SKS kullanan öğrenciler günde 15 dakika ayırarak 21 günde sınav kaygısının üstesinden gelebiliyorlar. Programın içeriğinde videolar, sınav kaygısı ölçeği, zihinsel ve fiziksel egzersizler, çoktan seçmeli testler bulunuyor. Programda öğrenciler düzenli olarak sınav kaygısı seviyelerini ölçebiliyor ve kendilerindeki değişimi kolayca gözlemleyebiliyor.  

SKS’yi öğrencilerin yanı sıra okullar, psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanları, psikiyatristler, psikologlar uyguladıkları yöntemlere ek olarak öğrencileri ve danışanları için kullanabiliyor. Öğrenci veya danışanlarının kaygı seviyelerini, programdaki ilerleme düzeylerini ve test sonuçlarını tek bir panelden kolayca takip edebiliyorlar. Programı tamamlayan öğrencilerin kaygı seviyelerinde anlamlı düzeyde iyileşmeler tespit ediliyor. SKS’nin bir de ebeveynlere yönelik, çocuklarına nasıl destek olabileceklerini öğrenebilecekleri bir uygulaması var. 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 1 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki