Radyo TimeRadyo Time

Ekonomiye virüs desteği sağlanmalı

Başkan Akıncı, “Kaynakların sınırlı olduğu bir ortamda ekonomiyi destek önlemlerinin doğru sektörlere ve alanlara verilmesi yaşamsal önem taşıyor"
Bu haber 167 kere okunmuş.17 Mart 2020, Salı - 11:30

Antalya Sanayici ve İş İnsanları (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının ekonomik ve sosyal hayatı olumsuz etkilemesine yönelik ekonomik tedbirler alınması talep etti. Koronavirüs salgınının dünya ekonomisinde beklenmedik bir reel ekonomik krize neden olduğunu kaydeden Başkan Akıncı, “Virüsün etkisinin biraz daha sürmesi halinde, küresel ekonominin yüzde 1.7 oranında küçüleceği 2009 krizine benzer bir kriz bizi beklemektedir” dedi. Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde ülkelerin virüse karşı önlemlerin alınması için çalıştıklarının altını çizen Başkan Akıncı, “Ülke ekonomilerinde virüse karşı tedbirler söz konusu. Belediyelere ve işletmelere mali destek, vergi ve istihdam teşvikleri sağlanıyor. Merkez bankaları piyasalarda nakit darlığını gidermek üzere büyük boyutta likidite enjeksiyonu programlarına başvuruyor, ülke olarak bizlerin de bu konuda acil olarak ekonomik destek paketi açıklaması gerekiyor” diye konuştu. 

Doğru sektörler desteklenmeli

Hükümetin ekonomiyi destekleyici program hazırlığı içerisinde olduğunu da belirten Başkan Akıncı, “Önlemlerin Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacağı duyurulmuştur. Kaynakların sınırlı olduğu bir ortamda ekonomiyi destek önlemlerinin doğru sektörlere ve alanlara verilmesi yaşamsal önem taşıyor” dedi. Destek paketinde virus nedeniyle dış ve iç talebin hızlı düştüğü sektörlerin öncelikli olması gerektiğinin altını çizen Başkan Akın Akıncı, “Verimli şirketlerin ve KOBİ'lerin desteklenmesi yerinde olacaktır. İhracat, taşımacılık ve turizm şirketlerinin güçlü kalması dış pazarların korunması için özellikle gereklidir” diye konuştu. 

Erteleme ve taksitlendirme yapılmalı

Talep daralması dönemlerinde aciliyeti olan önlemler olduğunu kaydeden Başkan Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü; “Talep daralması dönemlerinde yapılması gereken ilk şey, işletmelerin vergi ve Sosyal Güvenlik Primi ödemelerinde erteleme ve taksitlendirme sağlanması, ayrıca istihdam kayıplarını azaltacak istihdam teşvikleri ve işsizlik yardımları verilmesidir. İkinci önemli konu kredi ödemelerinde vade esnekliği sağlanmasıdır. Kredi destekleri doğru ve sektörlere dönük olmalı; dövize veya spekülatif yatırımlara gidebilecek biçimde kredi kullandırılmamalıdır.” Karayolu taşımasının kesildiği ülke ve sektörler için uçak kargo taşımacılığının desteklenmesi gerektiğini belirten Akıncı, “Spesifik önlemlere de ağırlık verilmelidir. Bu tür spesifik destek alanlarının belirlenmesi için kamu ve özel sektör arasında etkin istişare mekanizması sağlanmalıdır” dedi. 

Tüketici ve yatırımcı güveni korunmalı

Kriz yönetiminde güven temini için her alanda şeffaf olunması gerektiğinin altını çizen Başkan Akıncı, “Gelişmelerin, sorunların, önlemlerin ve uygulamaların şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşılması kuralına da kamu ve özel sektör olarak önem vermeliyiz. Kuşkusuz en önemli önlem konusu virüs salgınının engellenmesine dönük sağlık önlemlerinin kararlılıkla alınması ve ekonomide tüketici ve yatırımcı güveninin korunmasıdır” diye konuştu. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 2 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki