Radyo TimeRadyo Time

“Engelli tutuklu ve hükümlülerin cezaevi şartları iyileştirilmeli”

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, tutuklu ve hükümlü engelli vatandaşlarımızın sorunlarını meclis gündemine taşıdı.
Bu haber 221 kere okunmuş.14 Haziran 2019, Cuma - 12:25

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e hitaben hazırlanan önergede, Bakanlığın, tutuklu ve hükümlü engelli vatandaşların şartlarının iyileştirilmesi, cezaevlerinin uygun ve yeterli donanım seviyesine ulaştırılması konusundaki çalışmaları soruldu, kamuoyunu aydınlatması talep edildi. 

Önergeden çarpıcı bilgiler şu şekilde;

• Cezaevi koşullarının engel durumuna uygun olarak yeniden düzenlenmesi ve engelli tutuklu ve hükümlülerin rehabilitasyonu için gereken uygun teknik cihaz ve ekipmana sahip yeterli alanlar oluşturulmalıdır. 

• Görme engelliler için kabartma zemin, işitme engelliler için işaret dili bilen personel istihdamı, felçliler veya süreğen hastalıkları olanların ihtiyaç duydukları tıbbi ekipman ve sarf malzemeleri temin edilmelidir.

• Cezaevi şartları hayatlarını idame ettirmeleri için uygunolmayan tehlike arz eden engelli vatandaşların Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alması istenmektedir. 

• Adalet Bakanlığı’nın belirlediği tam teşekküllü hastanelerden alınan raporlar Adli Tıp Kurumu’nda haftalarca, aylarca bekletilmekte, kimi zaman hastalar ring araçlarıyla saatler boyunca süren yolculuklarla İstanbul Adli Tıp Kurumu’na çağrılmakta ve çoğu dosya ret kararı ile geri gönderilmektedir.

• Kendi kendine bakamayacak durumdaki ağır hasta ya da engelli kişilerin bakımının eğitimli ve profesyonel kişilerce yapılması şarttır.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplaması için yöneltilen sorular; 

1. Ceza infaz kurumlarında kalan engellilerin ve kronik hastalığı olan tutuklu ve hükümlü sayısı nedir?

2. Cezaevinde kendi kendine bakamayacak durumda olan ya da cezaevinde tedavisi mümkün olmayan mahpusların cezalarının ertelenmesi hususunda prosedürlerin yaşam hakkı gözetilerek yeniden düzenlenmesi konusunda Bakanlık nezdinde yürütülen çalışması, eylem planı ya da hazırlık planı var mıdır?

3. Adalet Bakanlığı’nın ülkemiz adalet sistemine ait tüm binaların erişilebilirliğinin sağlanması için çalışmaları, eylem planı ve hazırlık planı mevcut mudur?

4. Ceza infaz kurumlarında engelli tutuklu ve hükümlülerin rehabilitasyonu için gereken uygun teknik cihaz ve ekipmana sahip yeterli alanlar mevcut mudur? 

5. Kanun, yönetmelik, genelge düzeylerinde engelli gruplarının tanımlanması ve bu gruplara yönelik ayrı ayrı uygulama esaslarının belirlenmesi konusunda Bakanlık nezdinde yürütülen çalışmalar var mıdır?

Etiketler: Hasan Subaşı  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki