Radyo TimeRadyo Time

“Filistin’in yanındayız”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Hükümetini eleştirdi. Bakan Çavuşoğlu, “ABD gibi bir ülkenin Filistin konusunda arabulucu olabilmesi bu görevini sürdürebilmesi için önce dürüst ve adil olduğunu tekrar kanıtlaması gerekiyor. Çünkü attığı adımlarla bu rolünü kaybettiğini düşünüyoruz" dedi.
Bu haber 133 kere okunmuş.04 Şubat 2018, Pazar - 14:26

 Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Konuşmasında ABD'nin İsrail'in Başkentini Kudüs olarak tanımasının Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu yineleyen Çavuşoğlu, ABD'nin Filistin konusundaki arabuluculuk için adil olduğunu yeniden kanıtlaması gerektiğini söyledi. 

 Bundan sonraki süreçte, bağımsız Filistin Devleti'nin tanınması için çaba sarf edeceklerini, bir taraftan da Filistin üzerindeki kısıtlama ambargo ve zulmün sona ermesi için de mücadele edeceklerini söyleyen Çavuşoğlu, bugün Filistin topraklarında illegal bir şekilde yerleşimlerin devam ettiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Filistin halkının toprakları elinden zora alınmakta ve çalınmaktadır. Önce bu haksızlıkları durdurmak lazım ve ABD gibi bir ülkenin de özellikle arabulucu olabilmesi bu görevini sürdürebilmesi için önce dürüst ve adil olduğunu tekrar kanıtlaması gerekiyor. Çünkü attığı adımlarla bu rolünü kaybettiğini düşünüyoruz. Bir taraftan İslam İşbirliği Teşkilatı, diğer taraftan Avrupa Birliği, ki bu süreçte başta Vatikan olmak üzere Hristiyan dünyasının da sergilediği tavrı takdirle karşılıyoruz ve Kudüs'ün statüsünün korunması konusunda herkes hassasiyetini gösterdi. Bugün akşam Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte Roma'ya ya gidip Vatikan'ı ziyaret edeceğiz, Cumhurbaşkanımız Papa’ya gösterdiği tavırdan dolayı burada teşekkür edecektir" dedi.

 Filistin'in kalkınması için Türkiye olarak her türlü desteği vermeye devam edeceklerini ve bugün imzaladıkları protokolün esasen sadece Filistin'in resmi bütçesine yapılan katkıyla ilgili olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Filistin'e yaptığımız maddi yardımlar protokolle sınırlı değildir ve kalmayacaktır. Dolayısıyla Filistin'in kalkınması için okullar, hastaneler, su ve enerji projelerine desteğimiz yine artarak devam edecektir” ifadelerini kaydetti.

 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Filistin içindeki birlik ve beraberliğini sağlanması konusunda da üzerlerine düşeni yaptıklarını belirterek El Fetih ile Hamas arasında birlikteliğin sağlanmasına çalışacaklarını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, Filistin'i karıştırmak için ABD tarafından yayınlanan terör listesine bakıldığında Filistin için önemli şahsiyetleri terör listesine eklendiğini gördüklerini ve bunun yanlış olduğunu bakanlık olarak yaptıkları açıklamayla vurguladıklarını kaydetti.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 8 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki