Radyo TimeRadyo Time

“Gelir Vergisi Kanunundaki büyük ve küçük çiftçi tanımı değiştirilmelidir”

Son günlerde gündemde süregelen meyve-sebze fiyatları tartışmalarıyla üreticilerin sorunlarını ve yüksek girdi maliyetlerini ve tabi afetler nedeniyle çiftçi mağduriyetlerini sıkça gündeme getirdiklerinden söz eden İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, TBMM Kürsüsünden gözden kaçan önemli bir sorunu daha gündeme getirdi.
Bu haber 357 kere okunmuş.18 Şubat 2019, Pazartesi - 11:13

 İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada 1961 yılında yapılmış Gelir Vergisi Kanunu’nun bir an evvel çağdaşlaştırılmasını ve günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi. 

 Subaşı konuşmasını şöyle sürdürdü; “1961 yılında yapılmış Gelir Vergisi Kanunu'nun 54. Maddesine göre 2000 elma, armut, kiraz, vişne, şeftali ağacı ve narenciyede 1.500 ağacı olan, büyük çiftçi sayıldığı için gerçek usulde vergilendirmeye tabi tutulmuştur. Günümüzde ise bodur cinsi fidanlar dikilmektedir. 1500-2000 ağaç eskiden 100-150 dönüm arazide yetiştirilmekte ve önemli gelir elde edilmekteydi. Bugün ise bodur ağaçlar ile dönüme 250 fidan dikilebilmektedir. Yani 10 dönüm arazisi olan küçük çiftçi bile 2500 elma fidanı dikebiliyor. Gerçek usulde vergiye tabi olan çiftçiler fatura toplama ve muhasebesini tutmak zorundadır. Küçük çiftçi ise kesinti yoluyla vergilendirilmektedir. Bu daha pratik olup birçok sorunla uğraşan ve toprağında soğumak üzere olan çiftçi için kolaylık sağlamaktadır. Küçük çiftçi ayırımı aynı maddede üzüm bağı ve fındık ve incir ziraatında olduğu gibi arazı miktarına göre olmalıdır. Bunun için kanun teklifini hazırlayıp genel kurula sunacağım.

 “Gelir Vergisi Kanunu'nun 54'üncü maddesindeki hükme göre, 4.500 zeytin ağacı, 2.500 antepfıstığı, armut, kiraz, vişne, şeftalide 2.000 ağacı, elmada 2.000 ağacı, narenciyede 1.500 ağacı olan çiftçimiz büyük çiftçi sayıldığı için gerçek usulde vergilendirmeye tabidir. 

 Büyük çiftçi sayıldığı için defter tutması ve muhasebecisi olması gerekmektedir. 1961 yılında bu 2.000 ağaç, 1.500 ağaç neredeyse 100-150 dönüm araziye tekabül ederdi ve yüksek geliri vardı. Oysa bugün bu miktarda arazi sahipleri bile kazanamadığı gibi defter tutmak, kırsalda masraflar karşılığı gider makbuzu ve fatura toplamak muhasebeci tutmanın zorlukları da bulunmaktadır. Günümüzde bodur cinsi fidanlar dikilmekte ve damlama sulama hatları üzerinde

 10 dönüm araziye 2500 ağaç sığdırılmaktadır. Hatta bir köylü vatandaş 5 dönüm arazisine 1500 elma veya kiraz ya da şeftali bile dikebilmektedir. 

 Bu kanuna göre modern tarım yapan bodur ağaç dikimi yapan 5-10 dönüm bahçesi olan en küçük çiftçiler bile büyük çiftçi sayılıp gerçek usulde vergilendirmeye tabi tutulacak ve çiftçilikten vazgeçecektir. Defter tutamayan bildiğim birçok çiftçi bahçelerini bölmekte ya da parça parça kiralık göstermektedir. 

 Bu çok yanlıştır, bu konuda hazırlanacak bir kanun teklifi ile büyük çiftçi küçük çiftçi tanımı arazi büyüklüğüne göre olmalıdır”

Etiketler: Hasan Subaşı   İYİ Parti  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki